wróć

Szczawnica NAJLEPSZA

SZCZAWNICA NAJLEPSZA
w Polskiej Lidze Energii Odnawialnej
- ZŁOTY MEDAL ZA INSTALACJE SOLARNE

 

Miasto i Gmina Szczawnica zdobyła pierwsze miejsce w Polsce i otrzymała złoty medal za osiągnięcia w zakresie wykorzystania energii słonecznej w ramach konkursu Polskiej Ligii Mistrzów Energii Odnawialnej ogłoszonego przez Fundację Rozwoju Samorządności i Prasy Lokalnej, redakcję dwumiesięcznika GLOBEnergia oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski.

Z tej okazji w dniach 05–06 października 2010 roku przedstawiciele miasta i gminy Szczawnica w osobach Burmistrza Grzegorza Niezgody i jego zastępcy Tomasza Moskalika oraz Stowarzyszenia na Rzecz Ekorozwoju Szczawnicy „EKO Szczawnica” Kazimierza Zachwiei i Angeliki Grochulskiej, mieli przyjemność uczestniczyć w „I Forum Odnawialnych Źródeł Energii” organizowanym w Krakowie. Podczas uroczystej gali, prezentowano ekologiczne przedsięwzięcia realizowane przez gminy całej Polski jak również wręczono pierwszą nagrodę i złoty medal dla SZCZAWNICY za projekt „Solarna Szczawnica”.

Należy podkreślić, że Szczawnica posiada największą ilość kolektorów słonecznych w Polsce na dachach indywidualnych gospodarstw. Jest to ogromny sukces a zarazem wspaniała „eko - promocja” dla naszego uzdrowiska. Dzięki przedsięwzięciu pn. „Ograniczenie niskiej emisji poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii przez odbiorców indywidualnych i zbiorowych na terenie miasta i gminy Szczawnica z użyciem instalacji solarnych” możemy być dumni z osiągniętego efektu ekologicznego. Od tej chwili Szczawnica jest już znana nie tylko jako uzdrowisko o wielkim potencjale leczniczym, turystycznym i przyrodniczym, lecz również jako gmina ekologiczna, czysta i stale poprawiająca jakość swojego środowiska.
„Zdobyty przez Szczawnicę złoty medal należy się głównie jej mieszkańcom. To cierpliwość uczestników projektu solarna Szczawnica, ich zrozumienie potrzeby dbałości o ekologię oraz wspólne pokonanie wielu niedogodności zostały nagrodzone najwyższym miejscem na podium Polskiej Ligii Mistrzów Energii Odnawialnej. Jestem przekonany, że to nie koniec celnych inicjatyw zakończonych sukcesem realizowanych w Szczawnicy. O naszą wyjątkową przyrodę musimy nadal dbać wspólnymi siłami, co najmniej w takiej skali ile z niej czerpiemy” – podkreśla Burmistrz Grzegorz Niezgoda.
„Nie miałem wątpliwości że projekt „Solarna Szczawnica” będzie wyjątkowy na skalę kraju. Dzięki naszym działaniom teraz również inne gminy w kraju mogą korzystać z odnawialnych źródeł energii, lecz tylko nam udało się pozyskać na to tak wysokie dofinansowanie” – dodaje prezes Eko – Szczawnica Kazimierz Zachwieja.


 

Tagi