wróć

Dni przyjaźni Polsko-Węgierskiej

DATA I GODZINA
Sobota, 20 lipca 2019 - Niedziela, 21 lipca 2019
godz. 11:00
LOKALIZACJA
Plac pod kolejką

W najbliższy weekend (20  - 21.07.), już po raz dziewiąty w Szczawnicy odbywać się będą Dni Przyjaźni Polsko – Węgierskiej. Ich organizatorami są Miasto i Gmina Szczawnica, Konsulat Generalny Węgier w Krakowie oraz Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy. Na uroczystości zaproszeni zostali m.in. ambasador Węgier w Polsce dr Orsolya Zsuyzsanna Kovacs, konsul dr Adrienne Koermendy z Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie i dr Sandor Nedeczky wicekonsul Węgier we Wrocławiu oraz senator Jan Hamerski i poseł na Sejm RP Anna Paluch.

W programie uroczystości pierwszego dnia znajdzie się złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą Janosa Esterhazy’ego, bohatera narodu węgierskiego, koligacjami rodzinnymi związanego ze Szczawnicą oraz koncert prezentowany na scenie plenerowej przy dolnej stacji PKL Palenica. Na estradzie wystąpią Bajarze znad Grajcarka w repertuarze retro, Zespół Regionalny „Szlachtowianie” ze Szlachtowej i Kapela Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem z folklorem pienińskim, wokalno – instrumentalna grupa „Prasłowianki” prezentująca ludowe pieśni krajów bałkańskich i słowiańskich  oraz Hungaricum Music Project, trio muzyków z Budapesztu, grających melodie węgierskie, w tym na najsłynniejszym na świecie instrumencie węgierskim – cymbałach.

Drugiego dnia, w niedzielę, w szczawnickim kościele parafialnym p.w. św. Wojciecha celebrowana będzie uroczysta Msza św. w intencji narodu polskiego i węgierskiego. Po niej uczestnicy obchodów Dni Przyjaźni udadzą się pod pomnik Józefa Szalaya, założyciela Uzdrowiska Szczawnica, pochodzącego z węgierskiego roku, by złożyć mu hołd wiązankami kwiatów. Ostatnim punktem programu stanie się otwarcie wystawy w Muzeum Uzdrowiskowym w Szczawnicy, zatytułowanej „Rozdziały o przyjaźni polsko – węgierskiej w latach pożogi wojennej (1939 – 1945)” z wystąpieniem Pani Ambasador Kovacs i projekcja filmu dokumentalnego „Węgierskie serce”, odpowiadającego o fenomenie, jakim była bezprecedensowa pomoc Węgrów, udzielona podczas drugiej wojny światowej polskim uchodźcom.

Imprezą towarzyszącą Dniom Przyjaźni stanie się Festiwal wina i smaków węgierskich oraz góralskich przy dolnej stacji PKL.