wróć

Ethno – Novo Festival Szczawnica 2018

DATA I GODZINA
Niedziela, 22 lipca 2018 - Sobota, 11 sierpnia 2018
godz. 0:00

    Druga odsłona Ethno-Novo Festival  Szczawnica 2018 zapowiada się niezwykle barwnie i żywiołowo. Wśród wykonawców nie zabraknie gwiazd sceny jazzowo-folkowej, którzy w swojej twórczości mniej lub bardziej dosłownie inspirują się muzyką źródeł, sięgając po różnorodną stylistykę i instrumentarium. Wszystkie wydarzenia Festiwalu odbędą się w stanowiącym kulturalne centrum Pienin - Dworku Gościnnym w Szczawnicy; zarówno na scenie głównej, jak też w kameralnej i klimatycznej przestrzeni Jazz Bar.
    Na inaugurację Festiwalu-mocne i pełne energii uderzenie, czyli Trebunie-Tutki & Urmuli Quintet z Gruzji. Projekt prezentowany w Szczawnicy nosi tytuł „Duch gór” i jest podróżą do mitycznych krain Kaukazu i Tatr. Opiera się na tradycyjnym pasterskim  instrumentarium i tematyce narodowej, górskiej, szeroko czerpie  też z rytmów i brzmień uniwersalnych, rozumianych pod każdą szerokością geograficzną. Trebunie -Tutki  spotykają się z bliską sercom muzyką i kulturą gruzińską, gdzie tak wiele łączy, a dzieli jedynie odległość.
Oprócz koncert na sali głównej, przewidziano również dodatkową atrakcję czyli „Biesiadę z Kwintenem Urmuli” w Jazz Bar, ze wspólną zabawą i możliwością spotkania z artystami.
    Kolejnym wydarzeniem Ethno-Novo Festival 2018 będzie koncert młodego śląskiego zespołu „Chwila nieuwagi”, który tworzy i gra od 2008 roku ale już jest laureatem wielu prestiżowych festiwali, m.in.: Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, Festiwalu YAPA w Łodzi, i in. W swoim dorobku ma trzy płyty studyjne, jego utwory znajdują się również na kilkunastu składankach m. in.: „Folk się gro”, „W stronę krainy łagodności” i inne. Artyści zaprezentują program pt.: „Miszung” , co  w gwarze śląskiej oznacza mieszaninę, harmider, rozgardiasz i  charakteryzuje muzykę zespołu, w której stykają się elementy jazzu, ballady poetyckiej, oraz folku śląskiego w nowoczesnym wydaniu.  
    Gwiazdami tegorocznej edycji Ethno-Novo Festival będą Anna Maria Jopek & Kroke. Artyści zaprezentują na scenie głównej Dworku Gościnnego wspólny, unikatowy projekt. Magia muzycznej fuzji Anny Marii Jopek i Kroke polega na spotkaniu dwóch niezwykłych światów wrażliwości i brzmień. Autorska muzyka przywołuje wpływy wielu kultur, głosy przeszłości - odwołując się do tradycji, a posługując się nowatorskimi środkami w kształtowaniu formy i kolorystyki. To styl trudny do jednoznacznej oceny, balansujący na granicy etno, jazzu, muzyki klasycznej, klezmerskiej a nawet elektronicznej. Gwiazdorska obsada gwarantuje niezapomniane przeżycia, koncert będzie zarazem jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznego lata w Szczawnicy oraz w całym regionie.
Festiwal Ethno-Novo 2018 zakończy koncert zespołu Teresy Mirgi - Kałe Bała, który zaprezentuje   tradycyjne pieśni Romów Bergitka, czyli polskich Cyganów górskich/karpackich Pieśni   w  nowych aranżach  utrzymane będą jednak w tradycyjnych brzmieniach, z wykorzystaniem takich instrumentów jak: gitara, akordeon, darabuka czy cajon.  Jest to muzyka pełna kontrastów, z jednej strony ekspresyjna i nostalgiczna, z drugiej o żywych i energicznych rytmach. Koncert odbędzie się, na scenie kameralnej Jazz Bar.
Organizatorami  Ethno-Novo Festiwal 2018 jest Fundacja Andrzeja Mańkowskiego, współorganizatorami Grupa Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica i Dworek Gościnny. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Bilety na wydarzenia:
sprzedaż online
mail: bilety@thermaleo.pl
www.dworekgoscinny.pl
sprzedaż bezpośrednia
Jazz Bar, Park Górny 7, Szczawnica
Butik I Love Szczawnica, Plac Dietla 7 , Szczawnica

Tekst: FAM & TH