wróć
Spotkania z Kulturą Pienińską 2020

Spotkania z Kulturą Pienińską 2020

Spotkania z Kultura Pienińską 2020
Niezwykły świat kultury pienińskiej na wyciągnięcie ręki .

Fundacja Andrzeja Mańkowskiego po raz kolejny organizuje w Szczawnicy cykl wydarzeń prezentujących barwną i niezwykle bogatą kulturę regionu Pienin oraz promujących jej twórców. Pieniny słyną nie tylko z unikatowych walorów przyrodniczych ale też z wciąż żywej, przechodzącej z pokolenia na pokolenie kultury i sztuki regionalnej.  Cykl rozpocznie się już w najbliższą niedzielę 12 lipca od plenerowych pokazów rzeźby regionalnej, prezentowanych na Placu Dietla przez Marka Dziedzinę i Marka Wolaka.
W ramach „Spotkań z Kultura Pienińską” odbędzie się w sumie aż 19 wydarzeń:  koncertów,  pokazów, warsztatów oraz spotkań z twórcami i lokalnymi artystami, prezentujących takie dziedziny sztuki jak: muzyka, śpiew, taniec, obrzędy, strój,  gwara, a  także  tradycyjne rękodzieło w tym malarstwo na szkle oraz rzeźbę regionalną .  
Ambicją organizatorów jest pokazanie zarówno twórców o dużym dorobku – mistrzów, przekazicieli tradycji -  jak też średniego i młodego pokolenia, które w naturalny sposób przesiąka tradycyjnymi wartościami  oraz  chętnie je kontynuuje,  zarówno w formie oryginalnej, jak też jako niewyczerpane źródło twórczej inspiracji. W cyklu udział wezmą artyści wywodzący się z niemal wszystkich zakątków regionu, a także potomkowie Rusinów zamieszkujący tzw. Ruś Szlachtowską, których kultura wywierała niegdyś znaczący wpływ m.in. na muzykę górali pienińskich.
Dzięki różnorodnej, również interaktywnej i warsztatowej formie działań,  do odkrywania niezwykłego świata Kultury Pienińskiej są zaproszeni zarówno dorośli jak i dzieci.
Wydarzenia odbędą się Dworku Gościnnym w Szczawnicy, a także na Placu Dietla oraz w Pijalni Wód Mineralnych . Warsztaty oraz pokazy rzeźby są ogólnodostępne, na wtorkowe spotkania obowiązują bezpłatne wejściówki, na koncerty w Dworku Gościnnym - bilety, które można nabyć w Butiku I love Szczawnica na Placu Dietla. Uwaga: liczba miejsc ograniczona - wydarzenia organizowane z zachowaniem aktualnych zaleceń sanitarnych
Organizatorem cyklu jest Fundacja Andrzeja Mańkowskiego - Szczawnica. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”. Partnerami projektu są: PIENINY SPA RESORT, Dworek Gościnny, Galeria „Krzywa Jabłonka” oraz  Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich.

Tekst TH

Udostępniono w formie dosłownej.

Źródło: Fundacja Andrzeja Mańkowskiego