wróć
Kantaty Bacha dla Uniwersytetu Warszawskiego

Kantaty Bacha dla Uniwersytetu Warszawskiego

Kantaty Bacha dla Uniwersytetu Warszawskiego

Międzynarodowe Baroque Collegium 1685 z siedzibą w Szczawnicy, skupiające m.in. śpiewaków Szczawnickiego Chóru Kameralnego,  zaprezentowało Kantaty J.S.Bacha na zaproszenie Uniwersytetu Warszawskiego. Koncert odbył się 3 września w Kościele p.w. Św. Trójcy bez udziału publiczności, za to nagrywany w celu retransmisji. Był to już trzeci występ zespołu w ramach  prestiżowego cyklu pn.: 200 Kantat Bacha na 200 lat Uniwersytetu Warszawskiego. Wydarzenie zostało przeniesione z marca b.r. kiedy to nie mogło się odbyć z powodu pandemii.
Zespół  Baroque Collegium 1685 (chór i orkiestra) skupia instrumentalistów wirtuozów z Pragi czeskiej, szczawnickich kameralistów oraz zaproszonych do współpracy śpiewaków i solistów. Skład zespołu zmienia się w zależności od wymagań obsady instrumentalnej i wokalnej, która w przypadku Kantat Bacha jest bardzo zróżnicowana. Założycielką, dyrektorem artystycznym i dyrygentem Baroque Collegium jest Agnieszka Żarska . Podczas warszawskiego koncertu partie solowe wykonali: Joanna Radziszewska, Helena Poczykowska, Tomas Lajtkep oraz Michał Dembiński.
W repertuarze koncertu znalazły się trzy wybrane Kantaty J.S.Bacha , w tym dwie skomponowane w Lipsku, przeznaczone na święta maryjne  oraz  jedna kantata napisana przez Bacha w Weimarze, a  przeznaczona na Niedzielę Palmową .
Wydarzenie zostanie opublikowane na oficjalnym, ogólnodostępnym kanale You Tube Uniwersytetu Warszawskiego już 26 września.
Kolejnym projektami Baroque Collegium 1685 będą:  koncert na zakończenie Barokowych Wokalnych Kursów Mistrzowskich - transmitowany online za pośrednictwem facebook’a na profilu Baroque Collegium 1685 oraz koncert finałowy Barokowych Eksploracji 2020 z udziałem gwiazd międzynarodowej sceny barokowej Olgi Pasiecznik i Petera Kooija. Oba wydarzenia prowadzone przez Agnieszka Żarską odbędą sie w Dworku Gościnnym w Szczawnicy. Wejściówki na koncert 29.09 do odebrania w Butiku I love Szczawnica na Placu Dietla.

Tekst SCK
Fot. arch.

Udostępniono w formie dosłownej.

Źródło: Szczawnicki Chór Kameralny

GALERIA