wróć
Retransmisja Oratorium „Saul”  z Dworku Gościnnego w Szczawnicy

Retransmisja Oratorium „Saul” z Dworku Gościnnego w Szczawnicy

Pierwsze w Polsce utrwalenie Oratorium” Saul” G.F.Haendla
lub
Retransmisja Oratorium „Saul”  z Dworku Gościnnego w Szczawnicy

W ramach programu Ministerstwa  Kultury pn. „Kultura w sieci:, w Dworku Gościnnym w Szczawnicy  miało miejsce bezprecedensowe wydarzenie muzyczne. Zespół Baroque Collegium 1685, założony i prowadzony przez Agnieszkę Żarską wraz z plejadą znakomitych artystów z różnych stron Europy, we współpracy z Sonora Ars Studio dokonał rejestracji audio - video Oratorium „Saul” G.F.Haendla w wersji koncertowej. Zespół  jako pierwszy w Polsce podjął się realizacji i rejestracji tego monumentalnego dzieła.
„Saul” jest jednym z najbardziej teatralnych Oratoriów Haendla, które on sam określał  jako „sacred drama”. Po raz pierwszy wykonane w londyńskim King’s Theatre w 1739 r., okazało się sukcesem i było wznawiane wielokrotnie. Oparte na Biblii libretto zostało po mistrzowsku skompilowane przez Charlesa Jennensa, tego samego, który napisał libretto do „Mesjasza.
 „To niezwykłe, że w tak trudnym czasie udało się nam zrealizować projekt wykonania i rejestracji „Saula” i to  w tak znakomitej obsadzie. Bardzo cieszę się, że dzięki publikacji nagrania na ogólnodostępnym kanale YT wraz z tłumaczeniem libretta, będziemy mogli przybliżyć je polskim słuchaczom” – przyznaje Agnieszka Żarska, pomysłodawczyni i dyrektor artystyczny projektu.
Retransmisja koncertu  w dwóch częściach planowana jest w  dniach  29. oraz 30. października  o godz. 19.00. na kanale You Tube Baroque Explorations. W rolach głównych usłyszymy uznanych artystów: Petera Kooija w roli Saula, Margot Oitzinger w roli Dawida, Benedikta Kristjánssona jako Jonatana, Ewę  Leszczyńską jako Merab oraz Joannę Radziszewską w roli Mikal. Ponadto wystąpią chór i orkiestra Baroque  Collegium 1685 rozbudowanego o  sekcję instrumentów dętych, całość pod kierownictwem artystycznym i organizacyjnym Agnieszki Żarskiej.
Organizatorem przedsięwzięcia jest stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny, Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu ”Kultura w sieci”. Współpraca:  Pieniny Spa Resort,  Fundacja Andrzeja Mańkowskiego. Organizatorzy serdecznie dziękują Państwu Mańkowskim za udostępnienie Dworku Gościnnego na realizację nagrania.

Tekst : SCK