wróć

Perły Pienin

"Perły Pienin" to uroczystość organizowana w Szczawnicy od 2007 roku w ramach, której m.in. przyznawane są symboliczne statuetki dla osób, instytucji i inicjatyw organizowanych na terenie Szczawnicy. Początkowo spotkania miały charakter spotkań Burmistrza Miasta i Gminy z przedsiębiorcami i osobami wspierającymi działalność samorządową, a w późniejszym czasie zyskały prestiż i rozgłos właśnie dzięki uhonorowywaniu statuetkami "Pereł Pienin".

W dniu 28 lutego 2019 r. w Hotelu Szczawnica Park odbyła się kolejna edycja, w której uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa, samorządów sąsiadujących ze Szczawnicą, byli Burmistrzowie Szczawnicy, radni Miasta i Gminy Szczawnica, przedsiębiorcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych i inne osoby aktywnie działające w różnych instytucjach współpracujących ze szczawnickim samorządem.

Przyznanie statuetek tegorocznym laureatom poprzedzone zostało wystąpieniem  Burmistrza Miasta i Gminy Szczawnica – Pana Grzegorza Niezgody oraz programem artystycznym w wykonaniu Pani Ewy Walkowskiej.

 

Tegorocznymi laureatami zostali:

1. Pani Barbara Alina Węglarz - etnograf, kustosz, kierownik Muzeum Pienińskiego im. J. Szalaya w Szlachtowej. Autorka scenariuszy i realizatorka kilkunastu wystaw muzealnych ważnych dla historii miasta i uzdrowiska w Szczawnicy. Jest autorką przewodników: „Spacerkiem po starej Szczawnicy i Rusi Szlachtowskiej”, czy „Szlak godeł szalayowskich”; Opracowań: „Stadniccy w Szczawnicy” i „Szczawnickie atelier Awita Szuberta”; oraz publikacji we współpracy z Aliną Lelito „Żydzi w szczawnickim kurorcie”. Jest autorką licznych artykułów publikowanych w periodyku „Prace Pienińskie” oraz kwartalniku „Pieniny – region polski”. W ostatnich latach zostały wydane albumy Jej autorstwa popularyzujące Szczawnicę i jej historię w 2017r. Szalay 1802 – 1876, a niedawno, bo końcem 2018 roku. „Na szczawnickim deptaku, „ oraz „Szczawnica. Podróż do kurortu w XIX wieku i dzisiaj. Poświeciła swojej pasji prawie całe swoje życie.

 

2. Pan Ryszard Maria Remiszewski - dziennikarz, który dla gór i pracy w Polskim Towarzystwie Krajoznawczo - Turystycznym poświecił większość swojego życia. W 1975 r. wstąpił do PTTK i od początku swej działalności wyróżniał się wielką aktywnością, zwłaszcza dotyczącą regionu Pienin i Beskidu Sądeckiego. Przez lata bezinteresownej pracy pozyskał szacunek społeczności, która wielokrotnie doceniła jego wysiłki. Jego autorstwa są książki opisujące ważne wydarzenia, miejsca i osoby związane z Pieninami, m.in. Pieniński epizod Zygmunta Tałasiewicza (1989), Dramat zdarzył się w Pieninach: Wielka Powódź 1934 roku  (wyd. 2006), Zygmunt Tałasiewicz - dusza ożywcza Pienin (2012), Schroniska Drogi Pienińskiej (2013),   Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział Pieniński (2013),   Bereśnik: Schronisko z duszą (2013), Orlica: Schronisko w Pieninach (2013), Śladami legendy o św. Kindze w Pieninach: O Średnianach, Chałupiskach i Miedziusianach (2015). Największym jego dziełem życiowym, są Prace Pienińskie – rocznik popularnonaukowy, którego jest Redaktorem Naczelnym, Wydawcą i Autorem licznych artykułów.

 

3. Państwo Renata Gorecka i Grzegorz Gacek - małżeństwo, które w ostatnich latach znacząco przyczyniło się do wzrostu bazy noclegowej odnawiając stare a zarazem budując nowe obiekty w Szczawnicy. W 2016 roku zakupili nieużytkowaną Wille Tęcza, w bardzo zaniedbanym stanie,   która już po 10 miesiącach oddana została do użytku, jako Apartamenty Tęcza. Elewacja tego budynku została  odrestaurowana  zgodnie z klasycznym standardem zabudowy Szczawnickiej. Równie znaczącą zrealizowaną inwestycją jest Hotel Szczawnica Park Resort & SPA, który po 18 miesiącach budowy już w pierwszych miesiącach działalności stał się ozdobą Szczawnicy wpisując się w jej uzdrowiskowy charakter. Bogato zdobiona elewacja z elementów drewnianych została wykonana ogromnym nakładem pracy przez najlepszych lokalnych cieśli. 2018 roku inwestycja ta została nagrodzona w ogólnokrajowym konkursie  Perły Przedsiębiorczości, jako najlepiej wpisująca się w krajobraz inwestycja hotelarska w Polsce.

 

Na zakończenie uroczystości wystąpił Kabaret z Konopi z Kielc w składzie trzech utalentowanych i młodych mężczyzn zapewniając świetną zabawę, wprowadzając tym samym niezwykle groteskową a zarazem przyjazną atmosferę.

 

Wszystkim Gościom dziękujemy za przybycie, natomiast Laureatom gratulujemy wyróżnień. 

 

Tagi

GALERIA