Przejdź do stopki

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym"

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Treść

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" to święto narodowe, podczas którego kultywowana jest pamięć o bohaterach walczących w konspiracji antykomunistycznej. Od roku 1944 do 1963 około 300 tys. osób nieustannie podejmowało walkę o wyzwolenie z sowieckiego ucisku i utworzenie wolnego państwa Polskiego.
To zarówno żołnierze walczący z bronią w ręku, jak i ludzie cywilni, którzy poprzez protesty, prowokacje, ujawnianie informacji o zbrodniach komunistów próbowali doprowadzić do upadku ich władzy. Właśnie ze względu na zagrożenie, jakie stanowili żołnierze wyklęci, ówczesne władze dokładały wszelkich starań, aby wymazać ich z historii. Prześladowania, przesłuchania, procesy oraz egzekucje były narzędziami służącymi zniszczeniu bohaterów polskiego podziemia. Propaganda oraz inne metody zacierania śladów po żołnierzach wyklętych przyniosły pożądane skutki. Polacy zapomnieli o tych, którzy nie poddali się władzy komunistycznej. Dzięki Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych bohaterowie wracają na karty historii.
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" obchodzony jest na wiele sposobów. W Szczawnicy, 15 sierpnia 2021 r. odbył się Bieg Tropem Wilczym, którego celem było upamiętnienie żołnierzy wyklętych. Data wydarzenia została zmieniona na sierpień z uwagi na obostrzenia pandemiczne, które obowiązywały w marcu 2021 r.
Główny organizator przedsięwzięcia - Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy - Jabłonce wyznaczył trzy dystanse: pierwszy na 1963 m, drugi mający blisko 3 km oraz trzeci mierzący 6 km.
W ramach udziału w biegu uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, koszulkę oraz poczęstunek. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe m.in. od Burmistrza Miasta i Gminy Szczawnica, który ufundował prezenty za zajęcie lokat drugiego miejsca. Patronat Honorowy objęli Poseł na Sejm - Anna Paluch oraz Senator RP - Jan Hamerski. Całe wydarzenie poprowadził Jacek Śliwiński.
Zajęte lokaty:
Grupa żeńska
W dystansie na 1963 m, miejsca zajęli:
1. Milena Bujoczek
2. Kinga Ruchała
3. Maja Mazurek
W dystansie na 3 km, miejsca zajęli:
1. Aleksandra Janc
2. Ewa Bujoczek
3. Agnieszka Gutt
W dystansie na 6 km, miejsca zajęli:
1. Martyna Hryc
2. Agnieszka Sporek
Grupa męska
W dystansie na 1963 m, miejsca zajęli:
1. Dominik Lizoń
2. Robert Karkoszka
3. Mateusz Korbel
W dystansie na 3 km, miejsca zajęli:
1. Adam Kozik
2. Mateusz Urban
3. Stanisław Prymula
W dystansie na 6 km, miejsca zajęli:
1. Błażej Knutelski
2. Damian Szczepaniak
3. Michał Pawłowski


Partnerami przedsięwzięcia zostali:
1. Miasto i Gmina Szczawnica
2. Miejski Ośrodek Kultury
3. Uzdrowisko Szczawnica
4. Ochotnicza Straż Pożarna w Szczawnicy
5. Straż Miejska w Szczawnicy
6. GOPR Grupa Podhalańska Oddział w Szczawnicy
7. Pieninyinfo.pl Pieniński Portal Informacyjny
8. Z Doliny Grajcarka
9. Radio RDN Małopolska Nowy Sącz