wróć

77. rocznica upamiętniająca tragiczną obławę na OP AK Wilk na Przysłopie

Na cmentarzu parafialnym w Szczawnicy dnia 19 lutego 2021 r. odbyła się uroczystość upamiętniająca poległych na Przysłopie partyzantów AK.
O tragicznych wydarzeniach z lutego 1944 r. przypomniał Pan Marek Misztal - Prezes Oddziału PTTK w Szczawnicy, przybliżając historię zastrzelonych żołnierzy.
W związku z panującymi obostrzeniami uroczystość była bardzo skromna i ograniczona do minimum. Hołd poległym przybyli złożyć przedstawiciele władz samorządowych: Burmistrz oraz Sekretarz Miasta i Gminy Szczawnica, a także przedstawiciele szkół i dyrektorzy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szczawnicy oraz LO w Krościenku n/D.
Uroczystość zakończyła się złożeniem wiązanek pod pomnikiem poległych i  wspólnym  odśpiewaniem Hymnu Narodowego. Ze sztandarem przybyła również Grupa Rekonstrukcyjna „Błyskawica”.
Krótkie przypomnienie historii…
21 lutego 1944 Niemcy zorganizowali obławę. Oddział dowodzony przez „Zawiszę” został zaskoczony przez Niemców około 7 rano w domu Walkowskiego na Przysłopie. Zginęło 5 partyzantów oddziału „Wilk”: pchor. Bolesław Durkalec ps. „Sławek”, strz. Jan Rogal ps. „Żbik”, strz. Józef Rogal ps. „Strzała”, strz. Józef Cyrwus ps. „Kruk, strz. Franciszek Klimowski ps. „Wicher”.
Polegli partyzanci spoczywają na cmentarzu parafialnym w Szczawnicy (pod Huliną). Śmierć partyzantów upamiętnia pomnik znajdujący się na przełęczy. W walce z partyzantami zginęło w tym dniu trzech Niemców.

GALERIA