Przejdź do stopki

Spyw Przełomem Dunajca

Treść

Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października. Splyw odbywa się  codziennie z wyjątkiem święta Bożego Ciała i pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych.

 

Spływ rozpoczyna się na przystani flisackiej w Sromowcach - Kątach, gdzie znajduje się parking, pawilon wystawowy Pienińskiego Parku Narodowego, punkt informacji turystycznej, kioski z pamiątkami, restauracja oraz kasy biletowe.

Sprzedaż biletów odbywa się na bieżąco i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. Wpłaty należności można dokonać w formie przedpłaty na nr konta:
Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich, PKO oddział 1 w Szczawnicy
13 1020 3466 0000 9102 0043 6857

Łodzie odpływają po zebraniu się minimalnego stanu to jest 10 osób. W przypadku mniejszej ilości istnieje możliwość wypłynięcia łodzi po opłaceniu podstawowego kosztu.

Na życzenie uczestników spływu wypożyczamy kapoki.

Istnieją dwie przystanie docelowe:
1. SZCZAWNICA - długość trasy ok. 18 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 15 min

2. KROŚCIENKO - długość trasy ok. 23 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 45 min.

Kasy biletowe czynne:
kwiecień: 9.00-16.00
maj - sierpień: 8.30 - 17.00
wrzesień: 8.30 - 16.00
październik: 9.00 - 15.00

Historia

Przystań u nabrzeża rzeki zbudowano w latach 1970- 71. Powszechną atrakcją turystyczną stał się około 1840 roku, co było związane z rozwojem Szczawnicy jako uzdrowiska. Rozpoczynano go różnie, jedni w Niedzicy, inni w Czorsztynie, Sromowcach czy tez Czerwonym Klasztorze.  Tratwy do przewożenia gości, tzw. dłubanki, wykonywano z drewna topolowego. Wiązano je powrozami w dwójki, z czasem w trójki i czwórki. Ich długość wahała się od 5,6- 5,8 m.  największym powodzeniem cieszyły się spływy urządzane przez Józefa Szalaya dla kuracjuszy szczawnickich. Płynęła Dunajcem flota pienińska złożona z kilkudziesięciu tratw, na czele łódź flagowa z biało czerwonym- sztandarem. Od 1983 r zastąpił go sztandar ozdobiony godłem polski i wizerunkiem św. Kingi. W pierwszej łodzi honorowe miejsce zajmował Józef Szalay lub hetman- admirał flisaków. Następna łodzią płynęła orkiestra zdrojowa, a potem reszta towarzystwa, wznosząc śpiewy, toasty. W Szczawnicy na łodzie czekali znajomi, służba, gapiowie oraz góralskie dziewczęta i chłopcy. Przystań była ustrojona girlandami, grała muzyka i płonęły watry. Atrakcja były także spływy nocne. Spływ też miał znakomitych gości: brat cesarza Franciszka Józefa, J.C. Mość Arcyksiążę Karol Ludwik, prezydent RP Ignacy Mościcki, a także kajakiem płynął Karol Wojtyła. Zaszczytny tytuł hetmana- admirała nosił Piotr Salamon. W 1935 r powołano Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich na rzece Dunajec. Przy przystani flisackiej powstała w 1934 przystań kajakowa. Jej właścicielem był założony przez Czesława Winiarskiego i lekarza Artura Karola Wernera w 1930 klub sportowy, od 1957 noszący nazwę Klub Sportowy Pieniny.

 

Spływ Przełomem Dunajca jest jedną z najpiękniejszych atrakcji naszego regionu. Płynąc drewnianymi tratwami przez wodny wąwóz o ścianach sięgających nawet 300 metrów, można zobaczyć cuda natury Pienińskiego Parku Narodowego.

Spływ trwa od 2 do 3 godzin, w zależności od pogody i stanu wody. Podczas oglądania widoków flisacy opowiadają o legendach pienińskich oraz o ciekawych historiach i wydarzeniach. Trasa do Szczawnicy liczy 18 kilometrów, a do Krościenka nad Dunajcem 23 kilometry. Warto przemierzyć Przełom Pieniński w różnych porach roku, gdyż widoki są naprawdę spektakularne.

Spływ rozpoczyna się na przystani flisackiej w Sromowcach - Kątach, gdzie znajduje się parking, pawilon wystawowy Pienińskiego Parku Narodowego, punkt informacji turystycznej, kioski z pamiątkami, restauracja oraz kasy biletowe.