Przejdź do stopki

Na narty

Treść

Narty w Szczawnicy i okolicach

Szczawnica i jej okolice to doskonałe miejsce dla wszystkich miłośników sportów zimowych.  Posiada dobrze przygotowane i wyposażone zaplecze narciarskie, z którego korzystają zarówno poczatkujący narciarze, jak i osoby zaawansowane w szusowaniu po stoku. Specjalne miejsca wytyczone do nauki oraz dla dzieci pozwalają zapewnić im właściwe bezpieczeństwo. Ponadto liczne wypożyczalnie sprzętu, kilka wyciągów, mały tłok na stokach oraz liczne punkty gastronomiczne pozwalają zorganizować wspaniały i aktywny wypoczynek na nartach. Szczawnica i jej okolice są jednymi z najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce. To idealne miejsce na skitury, na narty z całą rodziną, czy tez na snowboard lub biegówki.

Ośrodki narciarskie:

Szczawnica PKL Palenica

Palenica w Szczawnicy to wznosząca się bezpośrednio nad centrum uzdrowiska góra mająca 722 m n.p.m, która jest jedną z największych całorocznych atrakcji turystycznych miasta. Prowadzi na nią  czteroosobowa wyprzęgana kolej krzesełkowa Palenica, usytuowana w centrum miasta, nieopodal dworca PKS. Już po 3 minutach jazdy koleją można znaleźć się na samym szczycie Palenicy, gdzie rozciąga się malownicza panorama na Pieniny z Trzema Koronami i Sokolicą oraz na Tatry Słowackie z wyraźnie widoczną Łomnicą.

Znajdują się tu stoki o różnym stopniu trudności, od polanek dla początkujących na stokach Szafranówki wraz z trzema wyciągami orczykowymi, poprzez rynnę snowboardową, aż po trasę dla zaawansowanych narciarzy Palenica I oraz nową, oświetloną tzw. "trasę rodzinną" Palenica II. Obok Szafranówki znajduje się także rynna half-pipe, na której regularnie odbywają się zawody snowboardowe. Wszystkie trasy są sztucznie śnieżone i utrzymywane przez maszyny do uprawy śniegu. Przy dolnej stacji kolei linowej Palenica znajduje się budynek PKL  z komfortowymi pokojami i parkingiem.

W Palenicy są następujące trasy narciarskie:

 • Palenica I – dla średnio zaawansowanych, o długości 1000 m;
 • Palenica II, tak zwana Rodzinną – dla początkujących, ma długość 1800 m, naśnieżana sztucznie i oświetlona;
 • Szafranówka I – ma długość 400 m, dla osób początkujących, naśnieżana sztucznie i oświetlona;
 • Szafranówka II – ma długość 500 m, dla osób średnio zaawansowanych, naśnieżana sztucznie i oświetlona.

Ponadto Palenica – Szczawnica dysponuje następującymi wyciągami:

 • Palenica – wyciąg krzesełkowy czteroosobowy, o długości 783 m, wjazd na szczyt trwa 4 min;
 • Szafranówka I – wyciąg orczykowy jednoosobowy, o długości 310 m, wjazd na szczyt trwa 2 min;
 • Szafranówka II – wyciąg orczykowy jednoosobowy, o długości 333 m, wjazd na szczyt trwa 2 min;
 • Szafranówka III – wyciąg orczykowy jednoosobowy, o długości 258 m, wjazd na szczyt trwa 1 min;
 • Zjeżdżalnia Palenica – zjeżdżalnia wózkowa, o długości 550 m;
 • Szafranówka IV – wyciąg linkowy dla dzieci, o długości 100 m, wjazd na szczyt trwa 1 min.

 

Arena Narciarska Jaworki

Ośrodek położony jest w pięknych i malowniczych okolicach w Jaworkach jednym z najpiękniejszych zakątków Polski, na styku dwóch pasm górskich – pasma Radziejowej i Małych Pienin. Położenie to, powoduje, że panuje tutaj wyjątkowy, służący zdrowiu mikroklimat oraz niezwykłe bogactwo form krajobrazu.

Zapraszamy wszystkich do uprawiania „białego szaleństwa” na następujących trasach zjazdowych o łącznej długości około 3600 metrów. Stoki są :

 • Trasa nr 1 – obok wyciągu orczykowego „Storczyk”, sztucznie zaśnieżana o długości około 600 metrów o małym i średnim stopniu trudności (niebieska i czerwona) przeznaczona zarówno dla naszych klientów jak również dla potrzeb klubów narciarskich (do treningów) i do rozgrywania zawodów narciarskich. Posiada homologacje PZN do slalomu.
 • Trasa nr 1 a – trasa dojazdowa do stoku przeznaczonego do rozgrywania zawodów narciarskich o długości 200 metrów, łatwa, sztucznie zaśnieżana i ratrakowana.
 • Trasa nr 2 – trasa główna obok kolei linowej, sztucznie zaśnieżana i oświetlona o długości około 700 metrów o małym i średnim stopniu trudności (niebieska i czerwona)
 • Trasa nr 3 – trasa do treningów i zawodów położona obok kolei linowej, sztucznie zaśnieżana o długości około 760 metrów o małym i średnim stopniu trudności (niebieska i czerwona). Posiada homologacje PZN do slalomu giganta.
 • Trasa nr 4 – najbardziej wysunięta w kierunku wschodnim, nieprzygotowywana ratrakiem, przeznaczona dla doświadczonych narciarzy potrafiących radzić sobie w trudnych warunkach i świeżym śniegu. Bardzo trudna o długości ponad 900 metrów.
 • Trasa nr 5 – Trasa ta jest położona obok wyciągu „KROKUS”. Jest to trasa bardzo łatwa, zaśnieżana i przeznaczona dla naszych najmłodszych klientów stawiających pierwsze kroki na nartach pod okiem instruktorów lub samodzielnie.
 • Trasa nr 6 – położona obok wyciągu orczykowego „Storczyk” w górnej części ośrodka narciarskiego, zaśnieżana i ratrakowana. Trasa jest łatwa (niebieska) przeznaczona do nauki jazdy na nartach.

W stacji narciarskiej istnieje jedna z niewielu w Polsce trasa ze stałym pomiarem czasu. Trasa jest wyposażona w jeden z najnowocześniejszych systemów pomiaru czasu szwajcarskiej firmy TAG Heuer. Jest dostępna codziennie dla tych wszystkich narciarzy, którzy chcą spróbować własnych sił w walce z tyczkami i czasem. Trasa ta posiada homologację PZN i służy również do rozgrywania zawodów.

Ośrodek stał się również idealnym miejscem do stawiania pierwszych kroków narciarskich dla rodzin z małymi dziećmi w wieku od 2 lat.

Wszystkim amatorom jazdy po nieprzygotowanych trasach narciarskich oferujemy trasę freeride-ową bardzo trudną.

Trasy zjazdowe są łatwe (niebieskie) i średnio trudne (czerwone) co przy ich dużej rozległości sprawia, że nasz ośrodek jest idealnym miejscem do bezpiecznej nauki jazdy na nartach i deskach snowboardowych.

 

Na terenie Stacji dostępne są:

• bezpłatny parking

• bezpłatny WC

• Szkoła Narciarska „Jaworki"

• wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i serwis narciarski

• bar przy dolnej stacji kolei linowej i szałas „Bukowinki” położony przy górnej stacji kolei linowej, z tarasem widokowym.

Inne atrakcje:

• uruchomiona 6 stycznia 2011 r. trasa slalomowa (o długości ponad 400 m i różnicy poziomów 100 m) ze stałym pomiarem czasu szwajcarskiej firmy Tag Heuer

• plac zabaw dla dzieci w pobliżu górnej stacji wyciagu „Homole".