Przejdź do stopki

W zaciszu Parku Dolnego

Treść

Park Dolny, położony w centrum miasta, u stóp Bryjarki powstał w latach 1861–1868 i był związany z uruchomieniem Zakładu Zdrojowego na Miedziusiu.  Jest to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez kuracjuszy, turystów, pełne jurokliwych alejek, bogatej roślinności. Park jest podzielony na kilka stref. Z przodu znajduje się przestrzeń ciszy, której główną atrakcją jest muzyczna altana. W  centralnym miejscu zlokalizowany jest staw, tuż za nim ogród botaniczny. Za ogrodem jest miejsce, które kochają wszystkie dzieci - plac zabaw. Historia utworzenia Parku łączy się postacią Józefa Szalaya – założyciela ośrodka sanatoryjnego. Teren ten został wydzierżawiony w 1860 roku przez Józefa Szalaya na rzecz Spółki Zdrojowisk Krajowych na okres 50 lat, która wybudowała obiekty sanatoryjne.

Po wygaśnięciu umowy dzierżawy w 1910 roku, Dolny Zakład kupił Adam Stadnicki. W 1985 roku postawiono na terenie parku pomnik upamiętniający 40-stą rocznicę powstania PRL. W 2012 roku przeprowadzono renowację i przywrócono Park Dolny w Szczawnicy do dawnej świetności.

Znajdują się tutaj między innymi obiekty uzdrowiskowe, sakralne, altana, oczka wodne, place zabaw, fontanna. Można także odwiedzić źródełko “Wanda”, z którego można skosztować wody. Bardzo ciekawym, wręcz unikatowym obiektem jest sztuczna grota, z tablicą poświęconą pamięci Mikołaja Zbylikiewicza, marszałka Sejmu Galicyjskiego, który wytyczył szlak ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru. Tablica powstała w 1890 roku. W sąsiedztwie parku znajdują się też ciekawe wiekowe zabudowania m. in. “Hydropatia” czyli willa “Maria”, pensjonat “Chemik”, willa Szwajcarka Dolna”. Park Dolny to malownicze miejsce, gdzie odpoczniesz od zgiełku ulicy, podziwiając piękną przyrodę.