Przejdź do stopki

Zasługi Kołączkowskiego - Wystawa w Muzeum Pienińskim

Zasługi Kołączkowskiego - Wystawa w Muzeum Pienińskim

Treść

Popołudniem w czwartek 21 marca w Muzeum Pienińskim im. Józefa Szalaya w Szlachtowej odbyło się spotkanie i wystawa pt. „Dr Józef Kołączkowski – założyciel Zakładu Wodoleczniczego w Szczawnicy ”.  Życie i działalność Józefa Kołączkowskiego i jego rodziny zobrazowała Dyrektor Muzeum Pienińskiego Pani - Barbara Węglarz.

Przystoi przypomnieć postać Józefa Kołączkowskiego a tak naprawdę Józefa Wierciocha, postać niezwykle znaczącą w historii Szczawnicy. Urodził się w 1842 roku w Szczawnicy Górnej w rodzinie wielopokoleniowych gospodarzy. Pobierał nauki u ówczesnego księdza, następnie wyjechał do szkoły w Starym Sączu. Po ukończeniu gimnazjum podjął studia medyczne na UJ w Krakowie a w 1874 otrzymał tytuł doktora wszech nauk.. Po ukończeniu studiów początkowo mieszkał w Nowym Sączu, gdzie był ordynatorem szpitala, natomiast w 1875 przeniósł się do Szczawnicy. Praktykował w zakładach wodoleczniczych za granicą. W 1876 wszedł w spółkę z siostrami Gawrońskimi, co oznaczało dokończenie budowy „Murowańca”, obecnie willa „Marta”. Kołączkowski dzierżawił zakład wodoleczniczy w Parku Dolnym oraz wykupił od chłopów przylegające podnóże góry Bryjarki, gdzie w 1889 roku utworzył własny zakład wodoleczniczy „Hydropatia” oraz pierwszą na Podhalu elektrownię.  Frekwencja w zakładach sięgała do 1000 gości w ciągu sezonu. Żonaty z Marta Żochowską, mieli trzy córki: Józefę, Janinę oraz Marię – spadkobierczynię. Zmarł w 1925 roku. Rodzinny grób Kołączkowskich znajduję się na cmentarzu pod Huliną w Szczawnicy.

Gośćmi owego spotkania byli m.in. mieszkańcy gminy Szczawnicy, Burmistrz – Pan Grzegorz Niezgoda, Komendant Straży Miejskiej – Pan Jerzy Janowicz, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury – Pani Alina Lelito, Radni, Dyrektorzy Szkół, ks. Proboszcz Tomasz Kudroń oraz ks. Franciszek Bondek.

Po zakończeniu prelekcji Pani Barbary Węglarz, goście zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy dot. Zakładów uzdrowiskowych oraz tego jak były one prowadzone przez Kołączkowskich.