Przejdź do stopki

NR 186 Marzec 2008

Treść
W nr 186:
- J. Jarocka – Bieniek, Korona z cierni. Atrybut męki Chrystusa.
O koronacji Jezusa cierniowym wieńcem wspomina trzech z czterech Ewangelistów. Opisują oni pełną wyszydzeń i kpin scenę zabawy żołnierzy Piłata ze skazanego na śmierć Chrystusa. Czytamy, że rozebrano Go z szat i narzucono znamionujący władzę szkarłatny płaszcz, do ręki zamiast berła włożono trzcinę a na głowę koronę z cierni.

- S. Zachwieja, W Pienińskim Parku Narodowym wichura powaliła dziesiątki drzew

Powalonych zostało kilkadziesiąt drzew; szacuje się, że może to być około 100 metrów sześciennych. Czterdzieści z nich zostało już usuniętych przez pracowników PPN. Pozostałe drzewa, te, które nie są zagrożeniem dla pieszych i leżą poza ścieżką, nie będą usuwane

- S. Hendel, Tańczą górale
Taniec góralski jako wyobrażenie życia górali stanowi nieodzowny element podhalańskiej kultury. Posiada osobliwy język oparty o wymowny ruch, bystry rytm, urzekające figury, niezwykły dźwięk i prawdziwe wzruszenie.

- L. Frey, Wiosenny, leśny klejnocik
. W Pieninach przylaszczka rośnie w najczęściej w pobliżu wylotu Dunajca z przełomu. Tam, bowiem, znajdują się niewielkie płaty lasu z odpowiadającymi jej siedliskami. Ogólnie jednak, gatunek nie jest zbyt częsty w tej grupie górskiej. Sięga do wysokości ok. 500, raczej wyjątkowo powyżej 700 m n.p.m. Wybiera gleby brunatne, niekiedy zbrunatniałe rędziny.

- J. Tybur, Obcować ze sztuką
Jednak dzieło sztuki, to nie tylko przedmiot, który można odbierać wzrokowo - a tak niestety postrzega je większość ludzi. To coś więcej. Bo choć powstaje w samotności, w wyobraźni artysty, potrzebuje odbiorcy aby się spełnić.

- A. Lelito, Zabraniam kopania dalszych grobów! Czyli cmentarne problemy

W świetle przedstawionych faktów można dojść do następujących wniosków dotyczących dalszego funkcjonowania cmentarza w Szczawnicy. Po pierwsze: do czasu otwarcia nowego cmentarza w Szlachtowej, na cmentarzu parafialnym muszą być jeszcze chowani zmarli.

- Biuletyn Informacyjny, wiadomości parafialne, szkolne, Związku Podhalan, wystawyZapraszamy do zapoznania się z zawartością całego nr 186!