Przejdź do stopki

NR 188 Maj 2008

TreśćW nr 188

- J. Jarocka – Bieniek, Raz jeszcze o „tablicach szalayowskich”

- B. Węglarz, Pożegnanie inż. Lesława Kołączkowskiego
Przekraczając próg jego domu przenosiło się w świat dawno miniony, świat znakomitości, które bywały w Szczawnicy u Kołączkowskich: światowej sławy śpiewaczka Ewa Bandrowska – Turska, Ada Sari, profesorowie Uniwersytetu Lwowskiego Juliusz Kleiner, Stanisław Kossowski, literaci lwowscy, wszyscy oni żyli w jego wspomnieniach. Wraz z nim odszedł bezpowrotnie tamten świat.

- S. Zachwieja, Pamiątka z historii uzdrowiska
Dworek był miejscem spotkań towarzyskich, występów teatralnych (debiut aktorski Stefana Jaracza). Sala balowa mogła pomieścić 500 osób.

- L. Frey, Śnieżnolica rzadkość Pienin
Pieniny są drugim pasmem górskim w Polsce, gdzie występuje tawuła średnia. Rośnie tutaj bardzo rzadko, głównie w Pieninach Centralnych, a jej ulubionymi miejscami bytowania są wapienne szczyty, słabo zacienione skały i reliktowe laski sosnowe.

- A. Lelito, Ludzkie losy. Jan Mastalski
Dzięki informacjom przekazanym przez p. Andrzeja Mastalskiego udało się odnaleźć kolejną ofiarę stalinowskiego reżimu – p. Jana Mastalskiego, jego dziadka, zamordowanego w kwietniu 1940r. w Miednoje. Oto jego losy.

- S. Hendel, Historia założenia „Tatrzańskiego Orła” (1947-2007)
Nieprzerwanie ponad 60 lat rodzina Gromadów wydaje w Stanach Zjednoczonych USA kwartalnik „Tatrzański Orzeł”. Ich rodzinny dom od lat jest instytucja promująca góralszczyznę i polskość w amerykańskich środowiskach.

- Imprezy kulturalne, bieżące wiadomości, Biuletyn Informacyjny UM


Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego nr 188 gazety „Z doliny Grajcarka”!