Przejdź do stopki

NR 189 Czerwiec 2008

TreśćW nr 189:

- J. Jarocka – Bieniek, Portret Wincentego Zguta
Minęło 110 lat od momentu, gdy został kierownikiem szczawnickiej szkoły. Trzecim z kolei./.../ Był doskonałym nauczycielem, sprawnym organizatorem, pedagogiem o wielkim autorytecie zarówno u uczniów jak i ich rodziców.

- L. Frey, Pomniki przyrody
W tej opowieści będzie mowa o pomnikowych drzewach i krzewach, znajdujących się na terenie Szczawnicy.

- A. Lelito, Tragiczna historia jednego dnia
Ryszard Remiszewski opowiedział tylko o jednym dniu – 16 lipca 1934 roku, dniu, w którym pensjonat państwa Wolskich – zwany z powodu koloru ścian Białym Domkiem – został dosłownie zmyty z cypla w Pieninach podczas powodzi.

- S. Zachwieja, Pielęgnujcie tradycję!
Oddział Pieniński Związku Podhalan, główny organizator uroczystości na Przysłopie, na pamiątkę tragicznych wydarzeń lat okupacji hitlerowskiej, w miejscu spalenia rodziny Fijasów zbudował drewnianą kaplicę.

- J. Tybur, Szczawnickie wody
O tych najsłynniejszych, po które przyjeżdżają w to miejsce kuracjusze z najdalszych zakątków polski, napisano w ciągu wieków wiele. Tym razem chciałbym zabraćCzytelników na wirtualną wędrówkę po dorzeczu Szczawnickiego Potoku...

- S. Hendel, Stefan Kapłaniak „Cenek” powrócił do Szczawnicy
Stefan Kapłaniak tęsknił za Polską, Pieninami, za Dunajcem, piękną górską przyrodą, oscypkiem i pierogami z kapustą; tych smakołyków nie jadł w Chicago.

- Imprezy kulturalne, bieżące wiadomości, Biuletyn Informacyjny UM

Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego nr 189 gazety „Z doliny Grajcarka”!