Przejdź do stopki

NR 194 Listopad 2008

Treść

W nr 194:

- J. Jarocka – Bieniek, Memorabilis (godne wspomnienia, zapamiętania).
Poniższy tekst, który prezentuję (także bez daty) powstał po roku 1947. A my zadumajmy się nad słowami i przeżyciami byłego już wtedy właściciela, który w skrócie relacjonuje problemy związane z zakupem przez niego Uzdrowiska, prace nad jego rozwojem i związane z nimi trudności a także traumatyczną utratę majątku.

- S. Zachwieja, Gotowi do zimowego utrzymania dróg
Gotowość zimowego utrzymania dróg wyznaczono na 1 listopada. Akcja zakończy się 1 marca, z możliwością jej przedłużenia gdy występować będą nadal warunki zimowe. Po raz pierwszy w tym roku działać będzie całodobowo zespół ds. odśnieżania pod numerem alarmowym 0502 243 877. Można dzwonić w sytuacjach zagrożenia dużymi opadami śniegu i utrudnieniami wyjazdu z własnej posesji.

- S. Hendel, Dotarł do Szczawnicy „Tatrzański Orzeł” (Nr 2 – 2008)
Zarząd Związku wystąpił do górali z apelem o poszanowanie tradycji i powstrzymanie się od grania muzyki w piątki. Dlaczego? – Nie możemy pozwolić, by w góralskich restauracjach grało się w piątki, bo to dzień Męki Pańskiej i przez nas, górali szczególnie traktowany – twierdzi Maciej Motor Grelok (nowowybrany prezes Związku Podhalan). Nie zgadzam się też, by góralska muzyka była grana w restauracjach w okresie wielkiego postu czy adwentu. Nie powinno się łamać świętej góralskiej tradycji – przekonuje


- L. Frey, Groźny przybysz z Japonii
Pierwsze stanowiska rdestowca w Polsce zostały podane najpierw z Gniezna w 1882 r., a następnie z Wrocławia i z Darzlubia nad Bałtykiem (obydwa w 1893). Z początkiem XX w. odnotowano go z kilkunastu stanowisk ze Śląska Dolnego i Górnego. W 1960 r. liczba stanowisk przekroczyła 300, zaś obecnie wynosi ponad 3000 i niewątpliwie będzie nadal wzrastać.

- J. Tybur, ZDOBYWAĆ KORONĘ (cz. 5)
Ogólnie Pieniny podzielone zostały na trzy odrębne grupy górskie: Pieniny Spiskie, leżące między Niedzicą a rzeką Białką, Pieniny Właściwe, między Czorsztynem a Szczawnicą - z Trzema Koronami i Sokolicą oraz Małe Pieniny, między Szczawnicą a przeł. Rozdziela, z najwyższym szczytem pienińskim - Wysoką (1050 m n.p.m.).

- A. Lelito, Kolej w gotowości zimowej (Rozmowa z p. Stefanem Zachwieją – kierownikiem PKL „Palenica” )
Śnieżymy już jedenaście sezonów zimowych, odkąd istnieją instalacje śnieżeniowe i z doświadczenia zawodowego wiem, że szczyt przewozowy rozpoczyna się w okresie świątecznym. Natomiast, gdyby warunki pogodowe pozwoliły, moglibyśmy trasy uruchamiać już na początku grudnia.

- Biuletyn Informacyjny, wiadomości parafialne, szkolne, Związku Podhalan, wystawy


Zapraszamy do zapoznania się z zawartością całego nr 194!