Przejdź do stopki

NR 195 Grudzień 2008

TreśćW nr 195:

- J. Jarocka – Bieniek, Święta Barbara – patronka zdrojów
Wszystko co wiemy o postaci Barbary jest legendą. Legendy te do tego powstały dużo później, bo w VII, VIII wieku. Ona sama żyła podobno w wieku III w Bitynii, Toskanii lub Antiochii. Niektórzy hagiografowie uważają, że nawet w egipskim Heliopolis (każda z opowieści krąży w wielu wersjach).

- S. Zachwieja, Pilnie potrzebny nowy cmentarz
Temat budowy nowego cmentarza, jak bumerang wrócił pod dyskusję mieszkańców przy okazji niedawnego Święta Zmarłych. – Proszę zobaczyć, jak niewiele zostało miejsca na kolejne groby. Zapełni się ono wkrótce i co dalej. Przecież gdzieś trzeba chować zmarłych.

- L. Frey, Podziemna słodycz
Paprocie to bardzo interesująca i tajemnicza grupa roślin, o rodowodzie sięgającym głęboko w przeszłość. Ich przedstawiciele występowali licznie w dawnych epokach geologicznych, szczególnie zaś w karbonie, a więc w erze paleozoicznej (ponad 350 mln lat temu)..

- J. Tybur, ZDOBYWAĆ KORONĘ
- Z większości wyżej położonych miejsc Szczawnicy można dostrzec górującą na zachodnim nieboskłonie przysadzistą sylwetkę Lubania. Ten potężny masyw górski, choć przez niektórych geografów zaliczany bywa do Beskidu Sądeckiego, jest wznoszącym się stromo znad brzegów Dunajca przyczółkiem kolejne-go pasma górskiego - Gorców.

- A. Lelito, Wywiady z burmistrzem Miasta i Gminy Szczawnica Grzegorzem Niezgo-dą, wiceburmistrzem Janem Golbą, dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury i Spor-tu Piotrem Gąsienicą

- Biuletyn Informacyjny, wiadomości parafialne, kulturalne, szkolne, Związku Podhalan, wystawy

- BOŻONARODZENIOWA OPOWIASTKA

Zapraszamy do zapoznania się z zawartością całego nr 195!