Przejdź do stopki

NR 197 Luty 2009

Treść

 

 

W nr 197:

J. Jarocka – Bieniek, Tam taki ładny świat i słońca bliżej...
... pisze 26 letni Jan Matejko, będąc w 1864 roku na kuracji w Szczawnicy (J. Nyka – „Szczawnica”, Krościenko i okolice”. W-wa 1973, str. 29). Słowa te znalazły się w liście Mistrza prawdopodobnie do ówczesnej narzeczonej - Teodory Giebułtowskiej, z którą za kilka miesięcy, w listopadzie weźmie w Krakowie ślub. Był już wtedy znanym malarzem, gdy wraz z przyszłym szwagrem (mężem siostry Teodory) Leonardem Serafińskim i ich synem Teosiem przybył w Pieniny.

- L. Frey, Kwiat na śniegu
Istoty piękne często bywają niebezpieczne, podobnie jak piękna śnieżyczka, która jest rośliną trującą, ale również leczniczą. Surowiec zielarski stanowi przede wszystkim cebula przebiśniegu (czyli Galanthi bulbus), mimo że cała roślina zawiera dużą liczbę alkaloidów, m.in. leukoinę, leukocytynę czy galantaminę. Ta ostatnia stosowana jest (w małych dawkach) w przypadkach chorób związanych z uszkodzeniem nerwów obwodowych, zakłóceniami w przewodzeniu bodźców, w leczeniu atonii mięśni, a także w chorobie Alzheimera. Oszczędzajmy więc piękną i pożyteczną śnieżyczkę. Może kiedyś odpłaci nam za to z nawiązką?!

- A. Lelito, Kolędowanie w kinie

Styczeń, zwłaszcza w górach, to miesiąc, w którym odbywa się tradycyjne kolędowanie. Grupy kolędnicze wędrują z gwiazdą od domu do domu śpiewając kolędy, pastorałki i prezentując krótkie scenki z udziałem turonia, Heroda, trzech króli. Obyczaj ten niestety coraz bardziej zanika, dlatego cieszy fakt, że w Szczawnicy wciąż jest żywy. Miejski Ośrodek Kultury i Sportu wraz z Oddziałem Pienińskim Związku Podhalan po latach przerwy postanowili powrócić do dawnego zwyczaju organizowania przeglądów grup kolędniczych

S. Zachwieja, VI Zawody narciarskie Związku Podhalan

To była bardzo udana narciarska impreza zorganizowana 1 lutego br. przez oddział Związku Podhalan w Ośrodku Sportów Zimowych „Bukowinki” w Jaworkach. Sprzyjała piękna pogoda i duża frekwencja zawodników, którzy w niedzielne przedpołudnie startowali w slalomie gigancie. Sporą grupę narciarzy stanowili przedszkolaki i uczniowie najmłodszych klas szkoły podstawowej. Byli okrasą zawodów, bo to na nich skupiła się uwaga kibiców, rodziców i dziadków. Wielu z nich wykazało się dużymi umiejętnościami w pokonywaniu bramek slalomu giganta. Zawody rozpoczął paradny przejazd z góralami.

- J. Tybur, Zdobywać Koronę (cz. 8)
Obrazowa i trafna nazwa regionu powstała dopiero w XX w. Wymyślił ją Kazimierz Sosnowski, nauczyciel sądeckiego gimnazjum. Nocując wraz z młodzieżą na Ćwilinie, rankiem ujrzał wspaniały widok – morze mgieł w dolinach, ponad które wystawały tylko szczyty górskie, jak wyspy na morzu.
Najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego jest Mogielica (1171 m n.p.m.), ze względu na charakterystyczny kształt wierzchołka nazywana przez miejscową ludność Kopą.

- 10.lecie Muzycznej Owczarni

(Rozmowa z Wieńczysławem Kołodziejskim, właścicielem klubu i prezesem Stowarzyszenia „Muzyczna Owczarnia”)


- Imprezy kulturalne, bieżące wiadomości, Biuletyn Informacyjny UM

Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego nr 197 gazety „Z doliny Grajcarka”!