Przejdź do stopki

NR 199 Kwiecień 2009

Treść

 

W nr 199:

-         J. Jarocka – Bieniek, Szczawnicka Golgota

Wśród wszystkich świąt Roku Kościelnego na pierwszym miejscu są uroczystości Wielkiego Tygodnia i Zmartwychwstania Pańskiego, obchodzone przez kościół od początków chrześcijaństwa. W interpretacji treści kanonicznych i zrozumieniu liturgii tego misterium pomocne są nam sztuki piękne. /.../ Często tedy artyści tworzyli Pasje, Golgoty i Drogi Krzyżowe o niezwykłej ekspresji. Taką właśnie jest Droga Krzyżowa wokół kościoła p.w. św. Wojciecha w Szczawnicy. Pasja ta jest autorstwa Ryszarda Hamerskiego, ludowego artysty cenionego nie tylko w Pieninach.

 

-         A. Lelito, Zofia Bednarska, Tadeusz Z. Bednarski „Krakowskim szlakiem Stanisława Dębickiego”

Autorzy wspominają, że osoba Stanisława Dębickiego pozostaje obecnie w zapomnieniu. Warto więc przypomnieć tę postać, śledząc pilnie karty książki.

 

- S. Zachwieja, Powstaje Muzeum Uzdrowiska. Pamiątki z Uzdrowiska pilnie poszukiwane

Na mieście pojawiły się plakaty z informacją o przekazywaniu przez mieszkańców miasta na rzecz muzeum pamiątek związanych z 200. letnią historią Uzdrowiska, aparatury do inhalacji i wodolecznictwa, kubków do picia wody, butelek, dawnych fotografii i pocztówek, folderów, prasy, książek, pamiątek po Józefie Szalayu, Adamie Stadnickim i innych osobach, które uzdrowisko tworzyły lub były w jakiś sposób związane z tym miejscem.

 

-         L. Frey, Leśne kopytko

Kopytnik, mimo że z nazwy pospolity, znalazł się na liście roślin częściowo chronionych, których pozyskiwanie z natury jest dozwolone wyłącznie poprzez ręczny zbiór ziela, najlepiej na terenach do tego specjalnie wyznaczonych./.../ Z uwagi na piękne liście kopytnik jest uprawiany jako roślina ozdobna, zwykle w miejscach zacienionych, np. pod drzewami.

 

-         J. Tybur, Zdobywać Koronę (cz.10)

Widać ją zewsząd. Najczęściej przyprószoną śniegiem, wypiętrzoną samotnie wśród chmur niczym Kilimandżaro, dostojną i pociągającą. To Królowa Beskidów – najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego i całych Beskidów Zachodnich – Babia Góra (1725 m n. p. m.)

 

-         - Imprezy kulturalne, bieżące wiadomości, Biuletyn Informacyjny UM

 

Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego nr 199 gazety „Z doliny Grajcarka”!