Przejdź do stopki

NR 200 Maj 2009

Treść

 

W nr 200:

- J. Jarocka – Bieniek, Dworek Gościnny w Szczawnicy i jego architekt
Ale co to była za budowla. Dworzec miał salę balową z galerią dla widzów, mogącą równocześnie służyć za teatr (a przed i tuż po II wojnie także kino). Była sala z fortepianem, pokój z bilardem, jadłodajnia (zwana dawniej traktyernią), kawiarnia, atelier Avita Szuberta – modnego wówczas fotografa z Krakowa. Odbywały się więc bale reuniony (zebrania towarzyskie z tańcami), akademie, odczyty, koncerty, przedstawienia.

- A. Lelito, Rodzina „składaków”
O kogo chodzi? Oczywiście o osoby żyjące z przeszczepionym sercem. Z pewnością czują się jak rodzina. Znają się, spotykają, wspierają... Do Szczawnicy przyjechali 17 kwietnia br. liczną 65.osobową grupą z całej Polski.

- L. Frey, Kłopoty z konwalijką dwulistną
To bylina, z cienkimi, czołgającymi się kłączami, tworząca często darnie. Charakterystyczne sercowate liście są wyraźnie zaostrzone. Niewysoka łodyga (rzadko powyżej 20 cm), zakończona jest kwiatostanem podobnym do grona, złożonym z białych, wonnych i drobnych kwiatów, każdy z czterema pręcikami.

- J. Tybur, Zdobywać Koronę (cz.11.)
Na północ od Beskidu Żywieckiego, wciśnięta pomiędzy Beskid Makowski i Śląski leży zwarta grupa górska o długości 35 km i szerokości 10 km zwana Beskidem Małym. Przez wiele lat były to tereny na wpół dzikie, mało popularne wśród turystów i choć dziś przecina je gęsta sieć szlaków turystycznych, potrafią być niemal bezludne zachowując sporo swojego pierwotnego uroku.

- S. Zachwieja, Malarstwo Agnieszki Mendrali w pawilonie Magdalena
Ta pasja tworzenia na płótnie przyszła do niej znienacka. Maluje od piętnastu lat. To jej pierwsza indywidualna wystawa.

- A.Lelito, Opiekun „prawdziwych perełek” (rozmowa z ks. Józefem Włodarczykiem, proboszczem Parafii p.w. Matki Boskiej Pośredniczki Łask w Szlachtowej, obchodzącym w maju 25.lecie Sakramentu Kapłaństwa

- Imprezy kulturalne, bieżące wiadomości, Biuletyn Informacyjny UM

 

Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego nr 200 gazety „Z doliny Grajcarka”!