Przejdź do stopki

NR 204 Wrzesień 2009

Treść

 


W nr 204:


- J. Jarocka – Bieniek, W 70. rocznicę wybuchu wojny Profesora Stefana Dąbrowskiego prace nad źródłami
Prawie tuż po napaści Niemiec na Polskę, 8 października 1939 roku dekretem Hitlera włączono do Rzeszy Śląsk, Poznańskie, Pomorze i część województwa łódzkiego. Ludność polską z zagarniętych ziem częściowo zesłano do obozów, częściowo wysiedlono do Generalnej Gubernii. Wiele rodzin na te trudne lata, swą drugą Małą Ojczyznę znalazło w Szczawnicy.


- A. Lelito, Tu jest mój dom
Rozmowa z Anną Kondracką – Wiercioch, dawną mieszkanką Szczawnicy, córką śp. Antoniego Kondrackiego – społecznika, prezesa i długoletniego głównego księgowego Klubu Sportowego „Pieniny”, obecnie kanadyjską korespondentką naszej gazety i ...malarką!


- L. Frey, Judaszowe srebrniki
Gdy z końcem sierpnia lub początkiem września idąc przez ciemny, nieco wilgotny las, nagle w półmroku zobaczymy jasny błysk, nie cieszmy się zanadto, że oto znaleźliśmy srebrny pieniążek. Będzie to „tylko” jeden ze skarbów pienińskiej przyrody, srebrzyście połyskujący owoc miesiącznicy trwałej.


- S. Hendel, H. Zbierzchowski, Kwiatki Świętej Kingi (List ze Szczawnicy 1935r.)
Dzień jest naturalnie słoneczny. Pieniny wrastają w błękit nieba, wabiąc mnie ku sobie i wołając jak starego przyjaciela. Więc idę tak jak jestem, bez żadnych przygotowań turystycznych, w lekkich pantofelkach, z laseczką w dłoni na ten najpiękniejszy spacer popołudniowy do pustelni, Zameczku i ogródka św. Kingi via Krościenko, przemieszczając lekką stopą puszyste szmaragdowe polany pienińskie u stóp Trzech Koron, po których stąpa się, jak po nakmiększych perskich kobiercach.


- S. Zachwieja, Zakończenie Lata Pienińskiego i Dni Powiatu Nowotarskiego
Tylu wspaniałych imprez kulturalnych, jakie odbyły się tego lata w szczawnickim Uzdrowisku i na Jaworkach, to nawet najstarsi górale nie pamiętają. Udało się je zorganizować dzięki dobrej współpracy miasta i starostwa powiatowego w Nowym Targu. Połączono cykliczną imprezę, 29 Lato Pienińskie z Dniami Powiatu Nowotarskiego.


- Imprezy kulturalne, bieżące wiadomości, Biuletyn Informacyjny UM


Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego nr 204 gazety „Z doliny Grajcarka” !