Przejdź do stopki

NR 205 Październik 2009

Treść

 

W nr 205:

- J. Jarocka – Bieniek, Kazimierz Sosnowski – niezapomniany miłośnik gór, krajoznawca i pedagog

Wędrując po górach coraz bardziej je poznawał i coraz więcej rozumiał. Za jego przyczyną i jego fizyczna pomocą został oznakowany pierwszy turystyczny szlak ze Szczawnicy przez Przechybę do Rytra. Wtedy też zrodziła się myśl wybudowania schroniska na Przechybie.

- A. Lelito, Danuta Mastalska „Śpiew anioła” (Powieść o świętej Cecylii)
Danuta Mastalska tworzy życiorys patrycjuszki rzymskiej z rodu Cecyliuszów na przełomie II i IIIw. Naszej ery, w czasach panowania cesarza Septymiusza Sewera. Bardzo wiernie maluje tło historyczno – kulturowe i realia życia w starożytnym Rzymie. Na tej kanwie rozpina dzieje młodej dziewczyny, zamożnej jedynaczki otoczonej dobrobytem, miłością rodziców i narzeczonego Waleriana./.../ I choć ma wszystko, by być szczęśliwą, wciąż poszukuje swojego życiowego powołania.

- S. Zachwieja, Muszla koncertowa znów ożyje!
W odnowionej dwa lata temu przez „Thermaleo” Sp. Z o.o. muszli koncertowej, jednak głuchej, bo brak w niej koncertów, rysuje się nadzieja, że w przyszłym sezonie letnim znów będą rozbrzmiewać melodie walców wiedeńskich, tang i muzyki operetkowej, typowej dla kurortów.

- L. Frey, Dobry czy zły?
/.../ opowieść niniejsza będzie dotyczyła jednego z 14 polskich gatunków rodzaju Cirsium, a więc ostrożeni, a mianowicie ostrożenia głowacza (Cirsium eriophorum). Ta roślina rzeczywiście może się podobać! W pełni rozwinięta dorasta pokaźnych rozmiarów, dochodząc do wysokości półtora metra, a niekiedy nawet nieco więcej./.../ Dość niezwykła nazwa gatunku pochodzi od bardzo dużych kwiatostanów w formie koszyczków, wyrastających na szczytach gałązek i przypominających głowę, dumnie osadzoną na wdzięcznej szyi.

- J. Tybur, Zdobywać Koronę cz. 16
Kopuła wierzchołka Góry Śnieżnej (Schneeberg)przez ponad pół roku pokryta jest śniegiem, a średnia roczna temperatura na Hali pod Śnieżnikiem, gdzie znajduje się schronisko turystyczne wynosi zaledwie 2,4 st. C. Ze szczytu, na którym widoczne są ślady wysadzonej w 1973r. Ze względu na zły stan techniczny wieży, otwierają się wspaniałe panoramy na Góry Bialskie, Góry Złote, przy dobrych warunkach pogodowych także na Karkonosze.

- Imprezy kulturalne, bieżące wiadomości, Biuletyn Informacyjny UM

Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego nr 205 gazety „Z doliny Grajcarka” !