Przejdź do stopki

NR 208 Styczeń 2010

Treść

 

W nr 208:


J. Jarocka – Bieniek, Wincenty Pol – poeta, geograf, etnograf
W jego fundamentalnej pracy geograficzno – etnograficznej „Rzut oka na północne stoki Karpat”, dedykowanej prof. Józefowi Dietlowi, w V części zawarta jest etnografia grup ludności zamieszkującej północne Karpaty .Z niej to prezentowany jest poniżej krótki opis górali naszego regionu.
 

A. Lelito, Cieszymy się, że możemy wzbogacać ofertę miasta... (Rozmowa z Piotrem Gąsienicą, dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy)
Jestem bardzo zbudowany faktem, że tak dobrze układa nam się współpraca ze środowiskiem lokalnym. Udaje nam się nie tylko pozyskiwać sponsorów, ale i współpracować z tutejszymi twórcami, zespołami, Związkiem Podhalan, stowarzyszeniami w kwestii ich udziału w różnego rodzaju przeglądach.
 

L. Frey, Zauroczeni Pieninami
W Pieninach bywało wielu ludzi znanych i zasłużonych dla naszej kultury i nauki. Na ogół byli zachwyceni tym, co dane im było oglądać. Bardzo często swe zauroczenie utrwalali na piśmie w formie dzienników, pamiętników czy wspomnień oraz prac naukowych.
 

J. Tybur, Zdobywać Koronę cz. 18
Najpopularniejszym i bez wątpienia najciekawszym pasmem górskim Sudetów są Góry Stołowe – niepowtarzalne i nieporównywalne do żadnych innych gór zarówno w Polsce jak i w całej Europie.
 

S. Zachwieja, Pasterka góralska w cerkwi Rusinów Szlachtowskich
Przed rozpoczęciem mszy do kościoła weszli ze śpiewem: Chór „Jaworczanie”, kapela góralska, kapela góralska „Kubasów” ze Szczawnicy, z Białego Potoka z Krościenka i Jaworek wraz z Zespołem Pieśni i Tańca „Juhasy”.
 

- Imprezy kulturalne, bieżące wiadomości, Biuletyn Informacyjny UM

Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego nr 208 gazety „Z doliny Grajcarka” !