Przejdź do stopki

NR 211 Kwiecień 2010

Treść

 

W nr 211:


- J. Jarocka – Bieniek, Świętość Ikony
Ikona nie ma na celu epatowania czy szokowania widza, jak niejednokrotnie sztuka zachodnia. Zadanie jej jest wyciszenie zmysłów, przygotowanie wiernych do modlitwy i kontemplacja podczas niej.
 

- A. Lelito, Nie wystarczy tylko piłka (Rozmowa z prezesem Klubu Sportowego „Jarmuta” w Szczawnicy, Emilem Mogilskim)
Były różne ciężkie chwile. Wydawało się, że się nie uda, że nie damy rady. Za to dziś możemy pochwalić się ogrodzonym stadionem w Malinowie, piękną szatnią, trybunami, a jeszcze nie tak dawno rosły tam tylko krzaki.

- S. Zachwieja, Łabędzie szare w Pieninach
Są bardzo płochliwe, na każde zbliżenie się do nich, reagowały szybkim odlotem. Wzbicie się do lotu wyglądało bardzo malowniczo.

T. Hurkała, Wyższa kultura działalności MOK w Szczawnicy
Początkiem marca ruszyły długo oczekiwane roboty remontowe w budynku kina „Pieniny” w Szczawnicy /.../Generalny remont Sali kinowej, powiększenie sceny oraz budowa garderoby pozwoli na organizację planowanych przeglądów twórczości teatralnej, zapraszanie cenionych artystów, umożliwi prezentację talentów miejscowych dzieci i grup artystycznych z przedszkola i szkół.

L. Frey, Gądziel łażący
W dawnej medycynie ludowej używano jej jako rośliny leczniczej o działaniu antyseptycznym, bakteriobójczym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Tak na przykład, stosowano napar z ziela 9jako płukankę) w nieżytach i owrzodzeniach jamy ustnej, gardła i krtani, anginie, a także wewnętrznie, nawet w leczeniu malarii.
 

- J. Tybur, Zdobywać Koronę cz. 21
Sudety Wałbrzyskie to region, w którym warto zatrzymać się na dłużej. Średniowieczny zespół klasztorny opactwa cysterskiego w Krzeszowie, to nie tylko znane sanktuarium maryjne na Dolnym Śląsku, lecz również Pomnik Historii z Mauzoleum Piastów Śląskich i niezliczonymi zabytkami sztuki sakralnej, malarstwa i rzeźby.
 

- Imprezy kulturalne, bieżące wiadomości, Biuletyn Informacyjny UM

Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego nr 211 gazety „Z doliny Grajcarka” !