Przejdź do stopki

NR 218 Listopad 2010

Treść

 

W nr 218:
- J. Jarocka – Bieniek, Na Świętego Huberta czyli darz bór
Wielkim admiratorem łowów był Adam Stadnicki, który nie tylko organizował je w swoich lasach, ale brał też udział w najważniejszych polowaniach w kraju. Eustachy Sapieha, sam świetny myśliwy, w urokliwej książce pt. Tak było. Niedemokratyczne wspomnienia E.S. pisze, że właściciel szczawnickiego zdrojowiska należał do pierwszych strzelb Rzeczypospolitej.

- A. Lelito, Czas podsumowań (wywiad z burmistrzem Miasta i Gmina Szczawnica Grzegorzem Niezgodą)
Praca na stanowisku burmistrza jest jak czteroletnia nieprzerwana partia szachów. Im więcej się przewidzi, tym jest się skuteczniejszym. Dlatego ta praca jest wyjątkowa, ciekawa. Wiele problemów udało się rozwiązać, ale nigdy nie będzie można powiedzieć, że jesteśmy w pełni usatysfakcjonowani. Zawsze są nowe cele, nowe wyzwania, nowe sytuacje, dlatego nie grozi mi wypalenie zawodowe.

- A. Kondracka – Wiercioch, Rok Chopinowski
Korzystając z okazji obchodów roku Chopinowskiego, postanowiłam uczcić mojego ukochanego kompozytora, wirtuoza i rodaka. Uczyniłam to malując jego portret/.../ Wspólnie z polonijnym klubem filatelistycznym Troyak, zwróciliśmy się do poczty kanadyjskiej o wydanie znaczka pocztowego.

- L. Frey, Czarna dama
Zasadniczą różnicą między brzozą brodawkowatą a czarną jest brak u tej drugiej betuliny, związku chemicznego z grupy triterpenów, której kryształki rozpraszają światło, dzięki czemu kora brzozy jest biała i chroni ją zarówno przed zbyt silnym nasłonecznieniem, jak i przed niskimi temperaturami. Brak betuliny powoduje, że kora brzozy czarnej jest naprawdę ciemna.

- S. Zachwieja, Czy w mieście grasuje piroman?
Na przestrzeni ostatnich tygodni doszło w Szczawnicy do kilku pożarów, które jak się przypuszcza, są spowodowane działaniami piromana lub grupy osób chcących wywołać psychozę strachu wśród mieszkańców.

- Imprezy kulturalne, bieżące wiadomości, Biuletyn Informacyjny UM

Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego nr 218 gazety „Z doliny Grajcarka” !