Przejdź do stopki

NR 221 Luty 2011

Treść

 

W nr 221:

- J. Jarocka Bieniek, Góralskie meble Wojciecha Brzegi
Są w Muzeum Pienińskim meble. Meble, którymi zachwycali się zwiedzający i interesowali badacze – etnografowie, historycy sztuki, ludzie zajmujący się góralszczyzną. Komplet ten – wizytówka stylu zakopiańskiego, stanowił kiedyś wyposażenie szczawnickiego mieszkania literata i piewcy Pienin, Jana Wiktora.

- A. Lelito, Cudze chwalicie... Leszek Majerczak – wywiad
Nasza gazeta do tej pory wielokrotnie pokazywała dokonania szczawniczan wcześniejszych pokoleń. Miło nam także, że mamy wielu młodych ludzi, którzy już mają się czym pochwalić. Młodzież wyjeżdża ze Szczawnicy, uczy się w znanych uczelniach i zdobywa ciekawe zawody. Interesuje się także sprawami miasta rodzinnego i ma dużo do powiedzenia na jego temat.
- S. Zachwieja, Górale z Pienin kolędowali w kościele Mariackim i OO. Karmelitów
Wielkim artystycznym sukcesem zakończył się koncert kolęd i pastorałek pn. W cichej stajence, Góralskiego Chóru „Jaworczanie” i Zespołu Pieśni i Tańca „Juhasy” w Bazylice Mariackiej i Małej Bazylice OO. Karmelitów w Krakowie.

- L. Frey, Pieniński zielny szlak
Zioła dostarczają surowców zawierających wiele substancji wpływających w różny sposób na metabolizm człowieka. Są więc wśród nich gatunki lecznicze, przyprawowe, ale nierzadko także trujące. Zioła można uprawiać, ale można też zbierać ze stanowisk naturalnych.

- „Dam z siebie wszystko”, rozmowa z Radnym Powiatu Nowotarskiego z terenu Szczawnicy Tomaszem Hurkałą
Funkcję radnego, tak jak inni, muszę pogodzić z pracą zawodową, czyli sekretarza Miasta i Gminy Szczawnica. Na szczęście w jednym i drugim przypadku temat dotyczy samorządu i jest ze sobą ściśle powiązany. To dzięki pracy w urzędzie w dużej mierze znam zagadnienia dotyczące powiatu i dlatego już na starcie jest mi o wiele łatwiej niż innym.

- A. Kondracka – Wiercioch, Żelazowa Wola
Chopin mieszkał w Żelazowej Woli krótko, około 8 lat. Tu muzyczny geniusz Fryderyka został wcześnie rozpoznany przez jego nauczyciela Wojciecha Żywnego. W wieku lat 7. młody Fryderyk dawał koncerty, komponował oraz publikował swe utwory. Często powracał tu na wakacje i święta, aż do chwili wyjazdu do Francji w 1830 roku.

- Imprezy kulturalne, szkolne, bieżące wiadomości, Biuletyn Informacyjny UM

Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego nr 221 gazety „Z doliny Grajcarka” !