Przejdź do stopki

NR 222 Marzec 2011

Treść

  

W nr 222:
- J. Jarocka – Bieniek, Skowronek i słowik – śpiewające zwiastuny wiosny
Ptaki od tysiącleci pobudzały wyobraźnię człowieka. Swobodne i nieuchwytne miały mało wspólnego z jego światem. Było coś nieziemskiego i dosłownie niebiańskiego w tych stworzeniach. Wszak Aniołowie też mają skrzydła.

- A. Kondracka – Wiercioch, Łowicz
Folklor ziemi łowickiej ma bogate i nadal podtrzymywane tradycje obrzędów ludowych. Twórcy ludowi wykonują wyroby rękodzieła artystycznego, które rozpoznawane są na całym świecie dzięki niepowtarzalnej kolorystyce i stylistyce wykonania.

– A. Lelito, Z dziejów pewnego domu
W 1964 roku Bolesław Prus przyjechał do Szczawnicy , do cioci, poznał jej rodzinę i przebywał pewien czas. Miał nawet zamiar się, ale ostatecznie zamieszkał w Wałbrzychu, z ojcem, bratem Leontyny, który po wojnie tam się znalazł.

- S. Zachwieja, NFZ nieznacznie obciął świadczenia w lecznictwie uzdrowiskowym
Blisko jeden milion złotych otrzymało Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Szczawnica na lecznictwo uzdrowiskowe i ambulatoryjne w „Inhalatorium” i sanatorium „Papiernik” z Narodowego Funduszu Zdrowia.

- L. Frey, Zielnik z Czerwonego Klasztoru
O życiu brata Cypriana wiemy stosunkowo mało, za to posiadamy o wiele więcej wiadomości o jego działalności w Czerwonym Klasztorze. Jako człowiek pracowity pełnił tam wiele różnych funkcji. Był m.in. jednocześnie klasztornym lekarzem i aptekarzem, co wymagało znajomości roślin, ponieważ leki sporządzał sam, z ziół zbieranych w okolicy lub uprawianych w klasztornym ogródku.

- Imprezy kulturalne, szkolne, bieżące wiadomości, Biuletyn Informacyjny UM

Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego nr 222 gazety „Z doliny Grajcarka” !