Przejdź do stopki

NR 223 Kwiecień 2011

Treść

 

W nr 223:
- J.Jarocka – Bieniek, Pascha, Baranek, Agnusek
Agnuski traktowano jako świętość, której świeckim nie wolno było wyrabiać ani sprzedawać. W Polsce pojawiły się w XVI wieku wraz z pątnikami wypraw do Rzymu. Łukasz Opaliński wspomina, że bogate i pobożne damy w XVII w., na wzór tych prawdziwych, nosiły medalioniki ze złota i szlachetnych kamieni / np. brylantowe oczy i kopytka baranka/.

- A. Kondracka – Wiercioch, Licheń
Podchodząc bliżej budowli dowiedziałam się o symbolice bazyliki; ma ona 365 okien, tyle ile jest dni w roku, prowadzi do jej środka 52 drzwi, tyle ile rok ma tygodni, a 33 stopnie prowadzące do środka bazyliki nawiązują do lat życia Jezusa Chrystusa na ziemi.

- A. Lelito, Ludzkie losy – Przeżycia wojenne Ewy Stefanii Dziedziny
Gdy wybuchła II wojna światowa Stefania miała 13 lat. Pamięta atmosferę tych pierwszych wojennych dni - popłoch, zamęt, niepewność. Ludzie biegali, mężczyźni uciekali do lasu, kobiety martwiły się o przyszłość.

- S. Zachwieja, Przywrócić pamięć o bohaterach walk o niepodległość
Dr Golik przedstawił ewoluowanie podziemia od okupacji niemieckiej do lat 50. , kiedy ostatni „leśni” byli likwidowani i wyłapywani przez bezpiekę. Wielu straciło życie w obławach, ocaleni skazywani byli na długie lata więzienia.

- L. Frey, Dziwna sosenka
Kształty roślin z tego rodzaju kojarzą się ludziom w bardzo różny sposób, co przejawia się w mnogości ludowych czy zwyczajowych nazw. Wymieńmy kilka z nich: choszczka, chrząstka, firlaczka, koci, psi lub koński ogon, przelęk, kosmacicha czy wreszcie – to chyba najładniejsza nazwa - sosenka, ponieważ skrzypy istotnie przypominają nieco z pokroju miniaturkę tego drzewa.

- Imprezy kulturalne, szkolne, bieżące wiadomości, Biuletyn Informacyjny UM


Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego nr 223 gazety „Z doliny Grajcarka” !