Przejdź do stopki

NR 225 Czerwiec 2011

Treść

 

 

W nr 225:

- J. Jarocka – Bieniek, Wokół soli – cz.II
Lud zawsze cenił sól, szczególnie tę poświęconą w dniu św. Agaty lub w Wielką Sobotę. Była to jedna z niewielu rzeczy kupowanych na wsiach (m.in. zapałki i nafta). Służyła do pożywienia – mogły być same ziemniaki, byle posolone.

- A. Kondracka – Wiercioch, Toruń – cz.2
Jaka byłaby lepsza pamiątka z Torunia jeśli nie słynne pierniki toruńskie. Wypiekane w tym mieście od ponad 700 lat, według sekretnej receptury, znanej tylko wtajemniczonym piekarzom, są prawdziwym specjałem kulinarnym. Setki lat temu Katarzynka, córka toruńskiego młynarza, przygotowując wypieki na przyjazd króla do Torunia, pod namową pszczół, dodała miodu do chlebów i ciast. Okazały się bardzo smaczne.

- A. Lelito, Biało – czerwony Watykan (rozmowa z proboszcze, szczawnickiej Parafii pw. Św. Wojciecha, ks. Franciszkiem Bondkiem, uczestnikiem uroczystości beatyfikacyjnej Jana Pawła II w dn. 1 maja 2011r.)

- S. Zachwieja, Dorożki z identyfikatorami i herbem miasta
Ośmiu szczawnickich dorożkarzy podpisało z miastem porozumienie, które zobowiązuje ich do używania gumowych nakładek na kopyta końskie celem eliminacji zniszczeń dróg asfaltowych i kostki brukowej powstających w wyniku podkucia na „ostro”, utrzymania czystości miejsc postojowych dorożek oraz terenu przeznaczonego do użytku publicznego poprzez natychmiastowe usuwanie zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta, i obowiązkowego noszenia stroju góralskiego.

- L. Frey, Polska liana
Inna właściwość bluszczu, konieczność posiadania podpory, czyniła z niego symbol kobiecości. W symbolice chrześcijańskiej uosabia wierne przywiązanie i przyjaźń, sięgające do śmierci, a nawet poza nią, jak również - życie wieczne.

- Imprezy kulturalne, szkolne, bieżące wiadomości, Biuletyn Informacyjny UM


Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego nr 225 gazety „Z doliny Grajcarka” !