Przejdź do stopki

NR 227 Sierpień 2011

Treść

 

 

W nr 227:

- J. Jarocka- Bieniek, Pienińska eskapada Łucji Rautenstrauchowej – cz .II
Mieszkanie już wcześniej zostało zamówione w pensjonacie zwanym „Zamek”. Były to wczesne lata organizacji szczawnickiego kurortu. Józefina i Stefan Szalayowie kupili Szczawnicę w roku 1828/1829 czyniąc wszystko, by przez dziesięć ostatnich lat przystosować zdrojowisko do ówczesnych europejskich standardów.


- A. Lelito, Cieszę się, że mogę znowu zobaczyć Dunajec i góry – Premier Donald Tusk w Szczawnicy

- A. Lelito, XXI Redyk w Jaworkach
Gwiazdą tegorocznego Redyku był „Kabaret pod Wyrwigroszem”. Na artystów z Krakowa czekała półtoratysięczna publiczność, która się nie zawiodła. Aktorzy z pełnym zaangażowaniem i dbałością o lokalne szczegóły wykonali swoje słynne skecze, m.in.: „Emerytura i sklep”, „Telefon do Trenera”, „Koniec świata” oraz przebój „Jesteś spalona”.

- H. Mastalska, Akcja Katolicka przybliża św. Kingę
Święta Kinga jest w naszej okolicy postacią znaną. Patronuje Pieninom, czuwa nad Szczawnicą, a szczególnie nad Placem Dietla, uwieczniona na fresku Domu nad Zdrojami. W sąsiednim Krościenku jej imieniem nazwano jedną z głównych ulic, a produkowana tam woda mineralna na tysiącach butelek ma wypisane jej imię./…/ Dlatego członkowie nowo powstałego (maj 2011) Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Szczawnicy spróbowali „przybliżyć” św. Kingę jej czcicielom i w wigilię jej święta, 23 lipca wieczorem, zorganizowali spotkanie modlitewne naprzeciw kapliczki, w której znajduje się figura Świętej, pod Ociemnem, na pograniczu sąsiadujących z sobą parafii: szczawnickiej i krościeńskiej, przy drodze, którą przed wiekami św. Kinga uciekała przed Tatarami.

- A. Lelito, V Festiwal Kultur Górskich: Łemków, Rusnaków i Górali

- Wraj, Nowa wystawa w pawilonie PPN
Celem wystawy jest m.in. zaprezentowanie rodzimej twórczości szerszemu gronu odbiorców czyli turystom przybywającym do Szczawnicy. Prace przedstawione w gablotach są różnorodne - począwszy od malarstwa na szkle, poprzez malarstwo olejne, grafikę, rzeźbę aż po zdjęcia a nawet haft regionalny i inne techniki. Wszystko jest warte uwagi.

- L. Frey, Biblijne rośliny w Pieninach
/…/ bez trudu doliczymy się co najmniej 30 gatunków (może nawet trochę więcej) roślin, które można odnaleźć w Pieninach i w dalekiej, gorącej krainie, jaką jest Ziemia Święta. Niektóre z nich są i tu i tam bardzo rzadkie, niektóre są w obydwu rejonach uprawiane, inne są chwastami, a jeszcze inne występują nawet dość często zarówno w Pieninach, jak i na Bliskim Wschodzie.

- S. Zachwieja, Czy grasuje podpalacz pustostanów ?
/…/w sprawie pożaru willi „Alma” prowadzone jest śledztwo z ustawy o ochronie zabytków ze względu na wartość, także w sprawie pożaru willi „Małui” będą czynione podobne czynności.

Imprezy kulturalne, bieżące wiadomości, Biuletyn Informacyjny UM

 

Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego nr 227 gazety „Z doliny Grajcarka” !