Przejdź do stopki

NR 229 Październik 2011

Treść

 

 

W nr 229:

- Jolanta Jarocka Bieniek, Ewy Kołaczkowskiej zauroczenie Pieninami, cz. II
„Najprawdziwszą prawdę” Ewa Kołaczkowska zaczęła pisać z końcem lat siedemdziesiątych. Po powieści „Wakacje pana burmistrza” /pierwsze wydanie w 1964 roku/ uzbierałam – wspomina- jeszcze sporo realiów, rzeczy usłyszanych czy zaobserwowanych, dotyczących ludzi i przyrody, które zebrałam w jedną całość, żeby nie przepadły całkowicie.Formuła książki pomyślana jest tak, iż to same dzieci „zbierają” wiedzę o Pieninach. W oparciu więc o źródła pisane i pozyskane z wycieczek i wywiadów z góralami, powstała książka /…/

- A. Lelito, Marzenie o Dworku spełnione
Andrzej Mańkowski, wnuk hr. Stadnickiego, a jednocześnie przedstawiciel Rodziny jego spadkobierców w 2008r. podjął decyzję o odbudowie Dworka. W 2009r. Dworek stanął w stanie surowym, przez kolejne dwa lata trwały prace wykończeniowe. I wreszcie nadszedł dzień 17 września 2011r. – data oficjalnej prezentacji nowego, odrestaurowanego zgodnie z pierwowzorem i w pełni wyposażonego obiektu.

- S. Zachwieja, „Muzyka na szczytach” – w Dworku Gościnnym
W pierwszej części licznie zgromadzona publiczność podziwiała i nagradzała gromkimi brawami występ sióstr z Ukrainy – Olgi Pasiecznik (sopran) i Natalii Pasiecznik (fortepian), w półrecitalu utworów Karola Szy-manowskiego – Trzy kołysanki oraz Rymy Dziecięce./…/ W drugiej części koncertu wystąpiła orkiestra pod batu-tą Jean-Luca Tingauda w utworze Igora Strawińskiego – Historia żołnierza, z narracją w języku francuskim Julie Laufenbuchler, oraz postaciami diabła, w rolę którego wcielił się William Mesguich i żołnierza zagraną przez Volodię Serre. Tekst tłumaczenia na język polski prezentowany był na telebimie.

- A. Lelito, Jubileusz TPSP
Już 25 lat działa w Szczawnicy Grupa Twórcza Pieniny wchodząca w skład Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu./…/ Jubileuszowa wystawa zbiorowa była prezentowana w Zamku Niedzica do końca września i tam też 3 września br. odbył się jej wernisaż.

- Ks. W. Karpiel, Ze Szczawnicy na Światowe Dni Młodzieży do Madrytu
Po ponad rocznym przygotowaniu, zbieraniu funduszy na wyjazd a przede wszystkim gorliwej modlitwie wy-ruszyliśmy w liczbie 55 osób (w tym 20 osób ze Szczawnicy) na Przygodę Życia – ŚDM do Madrytu.

- L. Frey, Ślicznotka z długimi rzęsami
Co najbardziej szkodzi goryczuszce orzęsionej, co powoduje, że jej istnienie bywa na niektórych terenach za-grożone? Otóż, bardzo źle znosi niszczenie zajmowanych przez nią siedlisk, np. wskutek zaorywania muraw, intensyfikacji gospodarki łąkowej lub wypasania bydła.

- A. Stopka, Wspomnienie lata czyli o wakacyjnych wycieczkach mieszkańców Jaworek i Szlachtowej

- A. Kondracka – Wiercioch, Galeria pod sosnami w gołkowickim lesie
Program zjazdu był bardzo bogaty. W piątek niektórzy wybrali się szukać natchnienia na Przehybę, a inni zwiedzali Szczawnicę. Byli oczarowani pięknem naszego miasta, zauważyli wiele pozytywnych zmian, odbudowę i rozbudowę uzdrowiska.

Imprezy kulturalne, szkolne, bieżące wiadomości, Biuletyn Informacyjny UM

 

Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego nr 229 gazety „Z doliny Grajcarka” !