Przejdź do stopki

NR 231 Grudzień 2011

Treść

 

W nr 231:

20 lat minęło – jubileusz „Z doliny Grajcarka”

J. Jarocka – Bieniek, Toast czyli prawda i legenda o winie, cz.I
Także w Nowym Testamencie jest wiele odniesień do winnego krzewu, winnej latorośli a sam napój ma tam szczególne miejsce. Chrystus – Człowiek jest „winnym szczepem pokolenia Dawidowego” a Chrystus – Bóg, „korzeniem i pniem, z którego wyrastają winorośle Kościoła”.

S. Zachwieja, Jubileuszowy koncert Marka Raduli w Muzycznej Owczarni (30.lecie pracy artystycznej)
Marek Raduli urodził się w Kędzierzynie Koźlu w 1959 roku. Wchodził w pierwszy skład zespołu TSA, później grał w zespole Banda i Wanda. Był członkiem Bajmu i grupy Tadeusza Nalepy. Najbardziej znany jest szerszej publiczności z występów z zespołem Budka Suflera.

A. Lelito, Olimpijczycy z Pienin
(Wywiad z p. Krzysztofem Janikiem, organizatorem zajęć sportowych dla dzieci z gminy Szczawnica)

A. Stopka, Historia budynku szkoły w Szlachtowej, czyli o przeniesieniu obiektu z Białej Wody i organizacji szkolnictwa po II wojnie światowej
Dzięki staraniom kolejnych dyrektorów w szkole w Szlachtowej zachowały się kroniki sięgające opisem nawet wieku XIX. Są one źródłem wiedzy nie tylko na temat uczniów i nauczycieli, ale i można w nich znaleźć informacje dotyczące życia wsi i nastrojów politycznych w państwie pod zaborami i po wyzwoleniu.

L. Frey, Świąteczne rośliny
Oprócz siana ważną rolę w zwyczajach świątecznych odgrywały niegdyś snopki pszenicy, żyta, jęczmienia lub prosa, ustawiane w czterech kątach, a symbolizujące przyszły dostatek i obfitość plonów.

A. Kondracka – Wiercioch, Boxing Day, czyli serce w pudełku
Boże Narodzenie kojarzy nam się nierozłącznie z tradycją obdarowywania się na wzajem prezentami. Prezenty otrzymujemy od Świętego Mikołaja, od gwiazdki, od aniołka i od Santa Claus./…/ W dawniejszych czasach na świecie panowały inne systemy społeczne i nie każdy mógł być człowiekiem uprzywilejowanym. Święty Mikołaj pomagał biednym, dając im w podarkach to co im było potrzebne. Podobnie dzieje się w Boxing Day, który obchodzony jest w krajach należących w ubiegłych wiekach do brytyjskiego imperium kolonialnego.

Imprezy kulturalne, szkolne, bieżące wiadomości, Biuletyn Informacyjny UM

 

Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego nr 231 gazety „Z doliny Grajcarka” !