Przejdź do stopki

NR 232 Styczeń 2012

Treść

 

W nr 232:

- J. Jarocka – Bieniek, Toast, czyli prawda i legenda o winie
Gościnność jest prawdziwą cechą Polaków. O wadach i zaletach polskiego szlachcica XVII i XVIII wieku wiele można powiedzieć ale nie to, że był niegościnny. Gościnność ta była zresztą nadużywana.Po wspólnych ucztach, po których nieźle dymiło się z podgalanych głów, gospodarz w uniesieniu dawał w prezencie wszystko co spodobało się biesiadnikom – dywany, srebra, porcelanę.

– A. Lelito, „Prawo pierwszej nocy” po latach na scenie
Spektakl przygotował Teatr Amatorski działający przy Miejskim Ośrodku Kultury w Szczawnicy, złożony z członków Związku Podhalan i Zespołu Pieśni i Tańca „Pieniny” z Krościenka n.D. Reżyserował Marek Ciesielka. Ścieżkę muzyczną zapewniła Kapela Białopotocanie.


- A. Kondracka – Wiercioch, W roku 2012
Kalendarz Majów rozpoczął się ponad 500 lat przed Chrystusem a kończy sie na 21 grudnia 2012 roku. Datę tą wielu badaczy, znawców i pseudo-znawców uważa za koniec świata. Wielu ekspertów kultury i astronomii Majów jest zgodnych, że rok 2012 nie miał jednak szczególnego znaczenia dla tego ludu.

- W. Bałda, Życie zatoczyło koło
Urodzony 16 września 1814 r. syn Polaka, urzędnika celnego Franciszka, i Rusinki – córki grekokatolickiego proboszcza ze Szlachtowej Domicelli Wisłockiej – choć ochrzczony został w cerkwi, zgodnie z niepisanym zwyczajem, obowiązującym w mieszanych rodzinach, pozostał przy wierze ojca, rzymsko-katolickiej. Żadnych jednak z tego powodu konfliktów nie było; najlepszy dowód, że gdy po maturze, uzyskanej w gimnazjum w Przemyślu, wstąpił na Wydział Prawa Uniwersytetu Lwowskiego, to właśnie matka zachęcała go do porzucenia życia świeckiego. Ludwik Ruczka zmienił wtedy decyzję: wyjechał do Tarnowa, skończył tam Seminarium Duchowne, potem został wysłany na studia teologiczne do Wiednia.

- A. Lelito, Szczawnica dobrze wykorzystała swój czas – wywiad z burmistrzem Miasta i Gminy Szczawnica Grzegorzem Niezgodą
Wysokie miejsca Szczawnicy w ogólnopolskich rankingach są pokłosiem pracy kilku ostatnich lat, w których udało się zrealizować ważne i unikatowe projekty, jak choćby związane z gospodarką wodną, solarami, czy promenadą, gdyż właśnie one są na dzień dzisiejszy najbardziej znane i komentowane.

- S. Zachwieja, Juhasy i Jaworczanie śpiewają kolędy i pastorałki
Nie o północy, a dwie godziny wcześniej w kościele parafialnym p.w. św. Jana Chrzciciela w Jaworkach odbyła się uroczysta Pasterka góralska z udziałem Chóru „Jaworczanie”, Zespołu Pieśni i Tańca, licznej kapeli - muzyków z okolicznych miejscowości, a także i z Łącka.

- L. Frey, Trzęsica
Drzewo występuje pospolicie w całym kraju. Spotkać je można na obrzeżach lasów, a także na siedliskach będących dziełem rąk ludzkich, jak hałdy i zręby. Rośnie bardzo szybko i dożywa całkiem przyzwoitego wieku 100lat.

Imprezy kulturalne, szkolne, bieżące wiadomości, Biuletyn Informacyjny UM

Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego nr 232 gazety „Z doliny Grajcarka” !