Przejdź do stopki

NR 239 Sierpień 2012

Treść

W nr 239:

A. Lelito, I wybory Miss Pienin 2012
Dziewczęta zaprezentowały się w czterech wejściach i różnych układach choreograficznych, ubrane w stroje inspirowanych folklorem, koktajlowe, wieczorowe, autorstwa Marty Polaczyk oraz w strojach kąpielowych, ubrane przez sklep p. Teresy Bogusz ze Szczawnicy i w biżuterii szczawnickiego jubilera. Kandydatki musiały także odpowiedzieć na pytania ze znajomości regionu pienińskiego.

- J. Jarocka Bieniek, Z suplikacją do cesarza cz.2
Obliczono, że w ciągu swoich rządów Franciszek Józef przyjął około 100 000 petentów. Wizytował ich cały rok, czasem tylko robiąc przerwy na podróże inspekcyjne, dyplomatyczne spotkania lub wyjazdy na wypoczynek. Interesantów przyjmował dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i czwartki między godziną dziesiątą a dwunastą.

- A. Lelito, 200 lat i jeszcze dłużej, niech żyje, żyje nam…
W tym roku Zespół Regionalny im. Jana Malinowskiego, jeden z najstarszych zespołów działających na naszym terenie obchodzi podwójny jubileusz – 110.lecia istnienia oraz 90.lecia grania na scenie sztuki „Wesele góralskie”, pióra Jana Malinowskiego z Pagorek. Uroczystość obchodów rocznicowych odbyła się 4 lipca w kinoteatrze „Pieniny”.

- A. Stopka, VI Pieniński Festiwal Kultur Górskich
Tegorocznemu festiwalowi towarzyszy jeszcze inna impreza, mianowicie przegląd filmów kręconych w Jaworkach lub mówiących o tej miejscowości.

- S. Zachwieja, Biała Niedziela
W szczawnickim Inhalatorium mieszkańcy, wczasowicze i kuracjusze 29lipca mieli możliwość skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych i zabiegów leczniczych w ramach Białej Niedzieli zorganizowanej przez Uzdrowisko Szczawnica S.A. we współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

- L. Frey, Brunatne widmo
Ponieważ wygląd gnieźnika niezbyt odpowiada naszym wyobrażeniom o storczykach pięknych, strojnych i zachwycających kształtami, a przy tym jego barwa wyraźnie kontrastuje z zielenią pozostałych roślin runa leśnego, nic dziwnego, że nazwano go „brunatnym widmem wśród zielonych roślin”.

- A, Kondracka – Wiercioch, Trójmiasto – część 3 Gdańsk
Na targu można znaleźć artystycznie wykonane rękodzieła: niezwykłą biżuterię, drewniane instrumenty muzyczne, ręcznie szyte według niepowtarzalnych projektów torby i ubrania, malowane koszulki, ceramikę, malarstwo, rzeźbę, a także niszową wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży i wiele innych ciekawych wyrobów.

- Imprezy kulturalne, bieżące wiadomości, Biuletyn Informacyjny UM

Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego nr 239 gazety „Z doliny Grajcarka”!