Przejdź do stopki

NR 240 Wrzesień 2012

Treść

W nr 240:

Wizyta prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Szczawnicy – 4.09.2012r.

- J. Jarocka Bieniek, Z suplikacją do cesarza cz.3
Rozdział ten, to opowieść krościeńskiego gazdy, którego dziadek pod koniec XIX wieku w imieniu mieszkańców gminy, wybrał się z supliką do cesarza Franciszka Józefa.

- H. Mastalska, Dzień Księdza Jana Kozioła
W niedzielę 19 sierpnia dla przypomnienia tego niezwykłego kapłana obchodziliśmy Dzień Księdza Jana Kozioła. Uroczystość została zorganizowana przez Parafię św. Wojciecha i Szczawnicki Oddział Akcji Katolickiej, przy wsparciu Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Związku Podhalan i PTTK. Uczestniczyli w niej nie tylko szczawniczanie, ale też krajanie ks. Kozioła.

- A. Stopka, Z sentymentem o dawnej mleczarni w Jaworkach
Powstanie tak dużego zakładu przetwórczego w Jaworkach związane było z budową na tym terenie czterech wzorcowych bacówek, z których surowce miały trafiać właśnie do mleczarni./…/Bacowie gwarantowali dostawy mleka owczego, natomiast miejscowi gospodarze na wozach zaprzężonych w konie, w blaszanych bańkach dowozili mleko krowie.

- A. Lelito, Imprezy Lata Pienińskiego 2012: Święto pasterskie – Redyk w Jaworkach, W rytmie country, Muzyka sakralna, Zaśpiywojmy Bogu, syćka Podhalanie

- S.Zachwieja, I Festiwal Sportu i Przygody – Mountain Touch Challenge
Na trasę licząca 100 kilometrów, biegnąca przez Pieniny i Beskid Sądecki wystartowali maratończycy. Trasę pokonywali parami – pieszo, na kajakach i na rowerach.

- L. Frey, Wojskowy kwiat
Gdy patrzymy na mapę rozmieszczenia mieczyka dachówkowatego w Polsce, wydaje się, że jego zasoby są dość znaczne. Jednak to złudne wrażenie, ponieważ w ostatnich kilku dziesięcioleciach gatunek ten wyraźnie zanika. Powodem są głównie zmiany w dotychczasowym sposobie użytkowania łąk, zwłaszcza ich osuszanie i zaorywanie.

- Imprezy kulturalne, bieżące wiadomości, Biuletyn Informacyjny UM

Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego nr 240 gazety „Z doliny Grajcarka”!