Przejdź do stopki

NR 243 Grudzień 2012

Treść

W numerze 243:

Mamy studio nagrań!
23 listopada br. w pomieszczeniach kinoteatru „Pieniny” studio „Sovart” zostało uroczyście otwarte.

- J. Jarocka – Bieniek, Św. Ambroży i pszczoły
Święty jest patronem bartników, pszczelarzy, piernikarzy. Jego atrybuty to strój biskupi, pastorał i mitra. Często w ręce trzyma kościół a obok niego stoi ul. Do Polski początki kultu św. Ambrożego przeniknęły na przełomie XII i XIII wieku, za sprawą niemieckich organizacji bartnych. 7 grudnia organizowana jest coroczna pielgrzymka do Częstochowy, ludzi związanych z pszczołami i pszczelarstwem.

- S. Zachwieja, Władysław Sikorski – polityk i żołnierz
Dr Teodor Gąsiorowski starał się przybliżyć postać generała w oparciu o najważniejsze jego dokonania w czasie długoletniej działalności wojskowej, a później jako premiera rządu w II RP, aż do czasu katastrofy „gibraltarskiej” w 1943 roku.

- A. Lelito, Benefis Anny i Józefa Madejów. Jesteście solą tej ziemi
Są ludźmi wyjątkowymi, o ogromnym talencie i wielkim sercu. Państwo Madejowie prowadzą dom skromny, ale otwarty i życzliwy dla gości. Przytulą i nakarmią zbłąkanego turystę, każdego artystę, zorganizują plener, a wkrótce otworzą podwoje prawdziwej galerii, która znajdzie się w ogrodzie ich domu przy ul. Pienińskiej.

- A. Stopka, Drogą Pienińską spacer w głąb historii
W czasie spaceru nastąpiło odsłonięcie tablicy upamiętniającej pobyt ks. Karola Wojtyły w schronisku „Orlica” w sierpniu 1954 r. Wtedy to przyszły papież potajemnie odprawił dla zebranych mszę świętą. Odsłonięcia tablicy dokonał Kazimierz Majerczak stojący na czele oddziałowej Komisji Historii i Opieki nad Zabytkami.

- L. Frey, Bożonarodzeniowe drzewa
Limba to gatunek górski, często rosnący na dość eksponowanych miejscach, blisko górnej granicy lasu. Jest odporna na niesprzyjające warunki siedliskowe. Co więcej, ma zdolność wiązania piargów i śniegu, co zapobiega lawinom, a na pewno zmniejsza niebezpieczeństwo ich powstawania. Być może dlatego jest symbolem wytrwałości, niezłomności, a jednocześnie samotności i wolności.

- Imprezy kulturalne, szkolne, bieżące wiadomości, Biuletyn Informacyjny UM

 

Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego nr 243 gazety „Z doliny Grajcarka”!