Przejdź do stopki

NR 244 Styczeń 2013

Treść

 

W numerze 244:

- J. Jarocka – Bieniek, Św. Ambroży i pszczoły cz. 2
Owady te na całej dawnej Słowiańszczyźnie wiązano wręcz ze świętością, czego ślady w wielu kulturach widać do dzisiaj. Nie wolno ich było zabijać a kiedy traciły życie, mówiono że umierają, nie zdychają.

- S. Zachwieja, Czek dla Pienińskiego Parku Narodowego na ratowanie motyla niepylaka apollo
Bardzo ciekawie i interesująco o niepylaku apollo opowiedział pracownik parku, Bogdan Kozik. Szczególne zainteresowanie gości zaproszonych wzbudził opis prac nad restytucją motyla, który jest symbolem Pienin. W latach 90. ubiegłego wieku wydawało się, że jego populacja zniknie bezpowrotnie. Ale dzięki zabiegom pracowników PPN i słowackiego PIENAPU udało się nie tylko zatrzymać nieuchronny, wydawałoby się zanik tego cennego gatunku motyla, ale doprowadzić do wzrostu jego populacji.

- A. Lelito, Finał Edukacji przez sztukę
Podczas koncertu, który odbył się 20 grudnia br. w kinoteatrze „Pieniny”, z udziałem rodziców i zaproszonych gości, młodzi artyści zaprezentowali się w urozmaiconym i wszechstronnym programie muzycznym.

- A. Majerczak, Krzyż na Bryjarce. Zadbajmy o Świętówkę
W księgach parafialnych góra nazwana jest Świętówką, natomiast współcześnie przytaczając mało używaną dzisiaj nazwę każdy pisze Światkówka, czy za krakowskim Czasem z 1867 r. ? Może transkrypcja z gwary na język literacki dała nam Światkówkę. W gwarze góralskiej „ę, ą” nie słychać a w wielu przypadkach „o” traktowane jest jako wulgaryzm językowy.

- A. Kondracka – Wiercioch, Arizona – Wielki Kanion
Patrząc na Wielki Kanion z jego krawędzi, widzimy od razu że jest to prawdziwy labirynt topograficzny. Przed nami ukazały się różnokształtne tarasy skalne i wąwozy, wieżę, także formacje erozyjne przypominające swym wyglądem świątynię, a w dole ledwie widoczna wstążka rzeki Kolorado.

- A. Stopka, Grudniowe wieści z Jaworek

- L. Frey, Zielona, biała, czerwona, czarna… niezwykła
Skąd wzięła się na ziemi herbata? Legend na ten temat jest wiele, a jedna z nich mówi o młodym mnichu buddyjskim, który nie mogąc opanować w czasie modłów senności, aby ją przezwyciężyć... obciął sobie powieki. Spadły one na ziemię, wypuściły korzenie, a z nich wyrósł krzew herbaciany.


- Imprezy kulturalne, szkolne, bieżące wiadomości, Biuletyn Informacyjny UM


Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego nr 244 gazety „Z doliny Grajcarka”!