Przejdź do stopki

NR 245 Luty 2013

Treść

 

W numerze 245:

- J. Jarocka – Bieniek, Gołębie – ptasi posłańcy
Gołębiom przypisuje się szczególne znaczenie i to zarówno w symbolice pogańskiej, jak i biblijnej. Były uosobieniem czystości, niewinności, prostoty. Także pokoju, pojednania, wolności.

- S. Zachwieja, Koncert kolęd „W cichej stajence” zespołu „Juhasy” o chóru „Jaworczanie”
Wydarzeniem muzycznym było premierowe wykonanie dwóch kolęd do wierszy krościeńskiej poetki i malarki Krystyny Aleksander w kompozycji Ewy Zachwiei. Kolędy „Noc wigilijna” i „Noc w Pieninach” opowiadają o miłości i przywiązaniu do pienińskiej krainy i wielkiemu oddaniu górali Dzieciątku Jezus.

- A. Lelito, „Dimidimitri” w Szczawnicy
Aktorzy wystąpili w arcyzabawnym spektaklu komediowym z elementami żonglerki i akrobatyki – Kolacja u pani Zofii. Przedstawienie pełne gagów, humoru sytuacyjnego, brawurowo odegrane w języku „międzynarodowym” (mieszance słów angielskich, niemieckich, włoskich, a nawet polskich) było zrozumiałe dla licznie przybyłych widzów, którzy co rusz wybuchali śmiechem i nagradzali śmiałe wyczyny włoskich artystów spontanicznymi oklaskami.


- A. Kondracka – Wiercioch, Arizona – Wielki Kanion
Patrząc na Wielki Kanion z jego krawędzi, widzimy od razu że jest to prawdziwy labirynt topograficzny. Przed nami ukazały się różnokształtne tarasy skalne i wąwozy, wieżę, także formacje erozyjne przypominające swym wyglądem świątynię, a w dole ledwie widoczna wstążka rzeki Kolorado.

- A. Stopka, Styczniowe wieści z JaworekDoroczne spotkanie opłatkowe w Jaworkach

- L. Frey, Miłośnik światła
Zawilec zawiera we wszystkich organach, zwłaszcza w kłączach, trujący glikozyd ranunkulinę, w skład której wchodzi lakton protoanemonina, o gorzkim, piekącym smaku i ostrym zapachu, która silnie drażni błony śluzowe i skórę. Lepiej unikać rozgniatania roślin i zatarcia ich sokiem skóry, co może spowodować pieczenie, pojawienie się zaczerwienienia, a nawet pęcherzy.

- Imprezy kulturalne, szkolne, bieżące wiadomości, Biuletyn Informacyjny UM

 

Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego nr 245 gazety „Z doliny Grajcarka”!