Przejdź do stopki

NR 246 Marzec 2013

Treść

 

W numerze 246:

- J. Jarocka – Bieniek, O ziemniaku
W Polsce na dużą skalę ziemniaki rozpowszechniły się za Sasów, ale wcześniej król Jan III Sobieski po Odsieczy Wiedeńskiej, przywiózł je jako dar cesarza Leopolda I dla królowej Marysieńki. I zadomowiły się wówczas jako roślina ozdobna.

- Powstanie styczniowe w Szczawnicy (Rozmowa z dyrektor Muzeum Pienińskiego w Szczawnicy, Barbarą Aliną Węglarz)
Mamy niepodważalne dowody na związki powstania ze Szczawnicą. Mamy zapiski, że sam Józef Szalay, właściciel Uzdrowiska, na terenie Węgier załatwiał pomoc materialną i broń dla powstańców.

- A. Lelito, Znani – nieznani. Tomasz Kowalczyk
Tomasz Kowalczyk swą przyszłość wiąże ze snowboardem. W najbliższych planach ma starty w cyklu Pucharu Świata oraz walkę o medal Akademickich Mistrzostw Świata Maribor 2013, w grudniu br. Będzie się też starał o kwalifikację olimpijską do Soczi 2014.

- A. Kondracka – Wiercioch, Wodospady Niagary
Woda rzeki Niagary nigdy nie przestaje spadać z wodospadów, ale spora jej część odprowadzana jest podziemnymi kanałami i pompowana do elektrowni zarówno w USA jak i w Kanadzie. Wodospady też nigdy kompletnie nie zamarzają, choć mogą w dużej mierze być pokryte lodem podczas surowej zimy.

- A. Stopka, VIII Zimowy Zjazd Górski w Pieninach
W sobotę grupa zjazdowiczów wyruszyła Drogą Pienińską, by w terenie wysłuchać wygłoszonego przez Ryszarda Remiszewskiego wykładu pt. „1800 metrów w 180 minut”, który to wykład dotyczył historii obecnej ścieżki pieszo-rowerowej wiodącej na Słowację.

- L. Frey, Wiosenne kwietne słoneczko
Ta raczej niewielka roślina, osiągająca do 20 cm wysokości, jest jednym z symboli wiosny. Stosunkowo łatwo ją rozpoznać, ponieważ posiada charakterystyczne liście, okrągławo sercowate, wyraźnie karbowane, silnie błyszczące, ale nade wszystko wyróżnia się złocistożółtymi, pięknie połyskującymi w słońcu – jakby lakierowanymi – kwiatami.

- S. Zachwieja, Wernisaż poplenerowej wystawy grafiki
W Jaworkach, co jakiś czas odbywają się plenery malarskie, rzeźbiarskie i grafiki. Sprzyjają im wspaniałe krajobrazy i jeszcze zachowana w stanie nienaruszalnym przyroda oraz pozostałości po kulturze Rusinów Szlachtowskich.


- Imprezy kulturalne, szkolne, bieżące wiadomości, Biuletyn Informacyjny UM

Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego nr 246 gazety „Z doliny Grajcarka”!