Przejdź do stopki

NR 247 Kwiecień 2013

Treść

 

W nr 247:

Pasja w Szczawnicy – najnowszy spektakl Teatru Amatorskiego

- J. Jarocka – Bieniek, Dewocjonalia – jakie są
To „podpora” pobożności. Oprócz nakierowania ku sacrum, przedmioty te winny mieć też walor estetyczny. Jak te dawne, wytwarzane często ze szlachetnych metali i kamieni, kości słoniowej, macicy perłowej, egzotycznych rodzajów drewna. Chociaż niewielkich rozmiarów, były małymi dziełami sztuki.

- H. Mastalska, Świadectwa wiary – Maria Wierzba

- A. Lelito, Polacy na Syberii
W ramach współpracy Muzeum Pienińskiego i Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy z krakowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej 19 marca br. w sali konferencyjnej Muzeum Uzdrowiska odbył się wykład pracownika IPN, dr Teodora Gąsiorowskiego pt. Polacy na Syberii. Prelegent szeroko nakreślił problematykę kolejnych wywózek naszych rodaków na Syberię za czasów komunistycznego ZSRR.

- A. Stopka, Sylwetki – najstarsi Łemkowie mieszkający obecnie w Jaworkach
Mimo iż Maria i Szymon są raczej pogodnymi ludźmi, historia ich życia pełna jest bolesnych wspomnień. W czasie akcji „Wisła” byli już małżeństwem. Ich starsza córka Helena urodziła się jeszcze w Białej Wodzie i wraz z nią wysiedlono ich na Śląsk do Wołowa.

- L. Frey, Boże liczko czy ośla stopa?
W Pieninach podbiał jest raczej pospolity po 700 m, a sporadycznie dochodzi nawet po 1000 m n.p.m. Porasta tutaj aluwia, skarpy przydrożne i nadrzeczne, brzegi młak, łąk i lasów, także pola uprawne. Lubi gleby dość wilgotne. Odnotowany został we wszystkich częściach Pienin, oczywiście również po stronie słowackiej.

- S. Zachwieja, W poniedziałek wielkanocny flisacy oficjalnie rozpoczęli spływ przełomem Dunajca
Na kilka dni przed oficjalnym rozpoczęciem spływu, który oficjalnie rozpoczął się 1 kwietnia, gdy flisacy wyruszali na kontrolny spływ przełomem Dunajca padał gęsty śnieg, a temperatura spadła do – 6 stopni Celsjusza. W tak ekstremalnych warunkach jeszcze w historii spływu, a ma on ponad 200 lat, flisacy nigdy nie pływali.

- Imprezy kulturalne, szkolne, bieżące wiadomości, Biuletyn Informacyjny UM


Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego nr 247 gazety „Z doliny Grajcarka”!