Przejdź do stopki

NR 248 Maj 2013

Treść

 

 

W nr 248

- J. Jarocka – Bieniek, Przesądy dawniej i dziś. Dni tygodnia
Wychowaliśmy się w większości wśród wierzeń, znaków i gestów, które zaliczamy do przesądów, ale musimy wiedzieć, że trzeba je traktować jak na to zasługują. Jako część dziedzictwa kulturowego, a nie wiary czy wiedzy. Spróbujmy więc przyjrzeć się, jak tłumaczono pewne zjawiska, zdarzenia, rzeczy. Na początek, jaki był stosunek do poszczególnych dni tygodnia.

- H. Mastalska, Świadectwa wiary – Izabella Zych

- A. Lelito, Dni Przyjaźni Polsko - Węgierskiej
Już po raz trzeci w Szczawnicy, w długi weekend majowy, odbywały się Dni Przyjaźni Polsko – Węgierskiej. Ich organizatorami byli Urząd Miasta i Gminy Szczawnica, Ambasada Węgierska oraz Miejski Ośrodek Kultury. Tegoroczne Dni Przyjaźni rozpoczęły się 1maja otwarciem w Galerii Pijalni Wód Mineralnych okolicznościowych wystaw: Uchodźstwo polskie na Węgry 1939r. i Wystawy o Jánosu Esterházym, polityku węgierskim.

- Znani – nieznani , Krystyna Węglarz
Obecnie mieszkam w Krakowie, a za górami tęsknie zawsze, mimo że to tak niedaleko. W tym właśnie tkwi poczuwanie się do bycia dzieckiem swojej małej Ojczyzny, korzeni, przynależności plemiennej. Mam do tej pory pełny strój góralski, który uszyła i wyhaftowała mi mama.

- L. Frey, Storczykowa skromnisia
W świecie storczyków spotkać jednak można nie tylko samych książąt i królów, ale także... kopciuszki. Takim właśnie skromnym kwiatkiem jest bohaterka tego opowiadania – storczyca kulista (Traunsteinera globosa).

- A. Kondracka – Wiercioch, Wodospady Niagary
Najpiękniejszym, najbardziej widokowym ze wszystkich hamiltońskich wodospadów jest wodospad Webster. Szerokość jego korony wynosi 30 metrów i jest on największy w mieście. Natomiast najwyższy jest wstążkowy wodospad Tew, którego wysokość wynosi 41 metrów, zaledwie 11 metrów mniej od wodospadu Podkowa na rzece Niagara.

-A. Stopka, W Jordanowie o Rusi Szlachtowskiej i Pieninach czyli wieczór poezji Ireny Stopy
Poetka w swojej twórczości często nawiązuje do lat dziecięcych, wyraża tęsknotę za Pieninami i Rusią Szlachtowską, gdzie się wychowała. Nie zapomina o swoich łemkowskich korzeniach, ale pisze też o teraźniejszości – o ciężkiej pracy w polu, o chorobie, o mężu i dzieciach, które powierza Panu Bogu np. w wierszu „Modlitwa”.

- Imprezy kulturalne, szkolne, bieżące wiadomości, Biuletyn Informacyjny UM


Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego nr 248 gazety „Z doliny Grajcarka”!