Przejdź do stopki

NR 250 Lipiec 2013

Treść

 

 W nr 250:

- J. Jarocka – Bieniek, Stefan Kapłaniak – niezapomniany kajakarz. W 80. rocznicę urodzin. Cz. I
Urodził się nad wodą i ta woda naznaczyła los jego rodziny i jego samego. Tak jak zawsze znaczyła losy ludzi różnych kultur, od starożytności po dzień dzisiejszy. Ku niej się zwracali. Była źródłem pożywienia, przewoźnikiem, umożliwiała transport, plemienne walki, dawała pracę. Później zaś, dużo później służyła także do turystyki i sportowych zmagań.

- A. Lelito, Ksiądz Józef Słowik i ksiądz Marek Mastalski
23 czerwca br. w Kościele Parafialnym p.w. św. Wojciecha BM w Szczawnicy świętowaliśmy podwójny jubileusz kapłaństwa naszych księży – szczawniczan: złoty jubileusz ks. Józefa Słowika i srebrny – ks. Marka Mastalskiego.

- L. Frey, Czarny chociaż biały
Medykamenty bzowe należą do tych, które niegdyś określało się ogólnie jako „czyszczące krew”, a więc wpływające korzystnie na przemianę materii. Bez używany jest także do produkcji toników, maseczek i kremów, zwłaszcza do cery starzejącej się, jako że wygładza zmarszczki i wybiela. Owoce bzu można spożywać w postaci powideł, można wyciskać z nich sok, zaś baldachy kwiatowe są dobre do smażenia w cieście naleśnikowym.

- S. Zachwieja, Ewa Zachwieja nagrodzona przez TPD odznaką „Przyjaciel Dzieci” w Ratuszu w Krakowie
To zaszczytne wyróżnienie zostało jej przyznane za długoletnią pracę z dziećmi i młodzieżą w Państwowej Szkole Muzycznej I sto. im. F. Chopina w Szczawnicy, Zespole Pieśni i Tańca „Juhasy”, który wraz z przyjaciółmi założyła 26 lat temu i nadal go prowadzi, a także za okazywaną pomoc dzieciom niepełnosprawnym z PSOUU „Perła” w Szczawnicy i dzieciom ze Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu – Krakowie.

- A. Kondracka – Wiercioch, Bitwa w Stoney Creek 1813 roku
Inscenizacja bitwy oraz towarzyszący jej festiwal jest bardzo interesującą atrakcją w miasteczku Stonej Creek. Żołnierze po odegranej bitwie chętnie pozowali do zdjęć i opowiadali o swoich przeżyciach, a inscenizacje uwieńczył fantastyczny pokaz sztucznych ogni. Battlefield Park w Stoney Creek tętnił historią przez cały weekend i odwiedziły go tłumy ludzi, którzy tak jak i ja, mogli doświadczyć historyczne zdarzenia z bliska i docenić czym jest dla nich współczesna.

- Imprezy kulturalne, szkolne, bieżące wiadomości, Biuletyn Informacyjny UM

 

Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego nr 250 gazety „Z doliny Grajcarka”!