Przejdź do stopki

NR 251 Sierpień 2013

Treść

W nr 251:

- J. Jarocka – Bieniek, Stefan Kapłaniak – niezapomniany kajakarz. W 80. rocznicę urodzin. Cz. II
W roku 1950 w biegu dystansowym Mistrzostw Polski, już oficjalnie startuje siedemnastoletni Stefan i ...zajmuje trzecie miejsce po wielokrotnych złotych medalistach – Emilu Folwarcznym i Alfonsie Jeżewskim. A w Mistrzostwach Polski Juniorów w tym samym roku, otrzymuje po raz pierwszy tytuł Mistrza Polski. Taki tytuł w swej dorosłej karierze sportowej zdobędzie łącznie 30 razy.

- A. Lelito, Miss Pienin 2013
Od 20 lipca mamy nową Miss Pienin 2013. Została nią 22.letnia Justyna Potoczak z Dębna. Koronę przyjęła z rąk Miss Pienin 2012 Małgorzaty Tomasik.

- A. Stopka, Góralsko – łemkowski festyn pod Homolami
Łemkowie a właściwie Rusini Szlachtowscy i górale pienińscy są to grupy, które do lat 50-tych XX wieku egzystowały obok siebie. Ich kultury, choć różne wyznaniowo, językowo, kulturowo a nawet etnicznie przez wieki pozostawały we wzajemnym szacunku, z czasem stopniowo przenikały się.

- L. Frey, Zioła i uroki
Najlepiej jednak było używać do zapobiegania urokom, a zwłaszcza do ich odczynia, roślin poświęconych, których dobroczynne właściwości potęgowały się dzięki temu. Jednym ze sposobów odpędzania uroków było okadzanie inaczej zwane okurzaniem. Wiara w skuteczność tego zabiegu wynikała z mocnego przekonania o oczyszczającej sile ognia. Tak więc z wianków święconych na Matkę Boską Zielną, okadzano dymem z macierzanki (Thymus), rozchodnika (Sedum) i rumianku (Chamomilla).

- S. Zachwieja, Wieczór autorski Magdaleny Ponurkiewicz, autorki książki pt. Tajemnica węgierskiego manuskryptu
W Jazz Barze Dworku Gościnnego odbył się wieczór autorski Magdaleny Ponurkiewicz, autorki książki pt. Tajemnica węgierskiego manuskryptu. Autorka bardzo interesująco mówiła o książce i osobistych jej i rodziny związkach ze Szczawnicą, które mogą fascynować, bowiem sięgają one czasów porewolucyjnych w Rosji.

- A. Kondracka – Wiercioch, Górale Pienińscy w Ameryce uczcili Świętą Kingę

- Imprezy kulturalne, szkolne, bieżące wiadomości, Biuletyn Informacyjny UM

 

Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego nr 251 gazety „Z doliny Grajcarka”!