Przejdź do stopki

NR 253 Październik 2013

Treść


W nr 253:

- J. Jarocka Bieniek, O symbolice koła
W ikonografii chrześcijańskiej trzy splecione okręgi przedstawiają czasem Trójcę Świętą, a na wczesnochrześcijańskich nagrobkach, koło pojawia się jako symbol Bożej wieczności. Zaś w sztuce z początku Chrześcijaństwa, ruchome koła ze wznoszącymi się na nich i spadającymi postaciami symbolizują ludzki los. Aureole świętych też są w kształcie świetlistych kręgów.

- A. Lelito, I Olimpiada Sportowo - Pożarnicza
Podczas dwudniowych zmagań na arenie sportowej, strażacy mieli do pokonania m.in. takie konkurencje jak: biegi po równoważni, pomiędzy oponami, w workach, przeciąganie liną samochodu terenowego, przemieszczanie ciężkiej opony czy worków z piaskiem, przejście przez ściankę, slalomy z deską ratunkową i osobą poszkodowaną, wężami ssawnymi czy aparatami powietrznymi.

- A. Stopka, Współpraca się zacieśnia
Dziewiątego września Szczawnica gościła dzieci i młodzież – laureatów Międzynarodowego Konkursu „Muzyczna Parasolka” – osoby uzdolnione muzycznie, utalentowane. Większość z nich pochodzi z Winnicy a także z obwodu winnickiego, do którego należy miasto partnerskie Szczawnicy – Chmielnik.

- L. Frey, Modrooki wędrowniczek
Jest to roślina pospolita w całej Polsce i pewnie dlatego obdarzano ją wieloma, niekiedy przedziwnymi nazwami, jak np.: batożki św. Piotra, cykoria dzika, kwiat świętojański, głowacz, granicznik, poderwaniec, poruszeniec męski, siwe kwiatki, suchotnik, twardostój, uraźnik lub zruszeniec.

- S. Zachwieja, II Moto - Rodeo w starym kamieniołomie w Malinowie
Publiczność zgromadzona przy trasie miała nie lada atrakcję, bowiem zawodnicy włożyli maksimum wysiłku, aby zaliczyć, jak najwięcej okrążeń. Momentami jechali na maksa. Kilku z nich okupiło to usterkami technicznymi motocykli lub wywrotkami na trudnym stromym podjeździe kamieniołomów.

- Imprezy kulturalne, szkolne, bieżące wiadomości, Biuletyn Informacyjny UM

 

Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego nr 253 gazety „Z doliny Grajcarka”!