Przejdź do stopki

NR 254 Listopad 2013

Treść

W nr 254:

- J. Jarocka – Bieniek, Nie lękajcie się czarnego kota
Jak wielokrotnie pisałam, przesądy należy traktować tak jak na to zasługują; jako część dziedzictwa kulturowego a nie wiary czy wiedzy. A co do kota – czarny kot, to tylko czarny kot.

- A. Stopka, Małopolska spotkała się u nas czyli Finał WOM
Gmina Szczawnica na jeden dzień stała się stolicą całej Małopolski. W ramach Małopolskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki do Pienin przybyli samorządowcy, biznesmeni, ważne osobistości z całego regionu.

- A. Lelito, Szczawnicki kościół parafialny już po remontach, Rozmowa z ks. Franciszkiem Bondkiem, proboszczem Parafii Rzymskokatolickiej p.w. św. Wojciecha B.M. w Szczawnicy.
Prace restauracyjne wewnątrz kościoła rozpoczęły się w maju 2010r. Wcześniej, przez długie lata należało wykonać inne czynności, które pozwoliłyby na modernizację kościoła bez poważniejszych utrudnień w funkcjonowaniu parafii.

- A. Kondracka - Wiercioch, Pura vida w Kostaryce
Kostaryka położona jest w podrównikowej strefie aktywności sejsmicznej i jest krajem wyżynno – górzystym, z kilkoma aktywnymi wulkanami.

- S. Zachwieja, Wystawa w galerii pijalni Domu nad Zdrojami. – W polu i zagrodzie. Tradycyjne rolnictwo w Pieninach
Na wystawie zgromadzono liczne narzędzia rolnicze, którymi posługiwano się w pracy na roli i gospodarstwie górale oraz fotografie wykonane podczas robót gospodarskich.

- L. Frey, Roślinne dziwadełka
Niekwestionowanym dziwolągiem w świecie roślin jest Rafflesia arnoldii zwana raflezją Arnolda, a po polsku bukietnicą. Nie ma łodygi, liści ani korzenia, a tylko jeden olbrzymi kwiat o średnicy do 1 metra i ciężarze do 8-10 kg. Te rozmiary dają jej prawo, aby pretendowała do miana największego kwiatu na świecie.

- Imprezy kulturalne, szkolne, bieżące wiadomości, Biuletyn Informacyjny UM

 

Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego nr 254 gazety „Z doliny Grajcarka”!