Przejdź do stopki

NR 255 Grudzień 2013

Treść

 

W nr 255:
- A. Lelito, 40.lecie Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy
30 listopada br. Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy świętował w sali kinoteatru „Pieniny” jubileusz swojego 40.lecia. Uroczystość odbyła się w konwencji benefisu, którego głównym bohaterem był sam MOK.

- R. M. Remiszewski, Kreatywności i pomysłów nie brakuje, nie popadniemy w rutynęRozmowa z Piotrem Gąsienicą, dyrektorem MOK w Szczawnicy

- J. Jarocka – Bieniek, Staropolski trunek
Miód pitny, charakterem zbliżony do wina, uzyskiwany jest w procesie fermentacji alkoholowej z brzeczki miodowej /rozcieńczonego wodą miodu pszczelego/, zwanej też sytą. Do niej dodawano świeże lub suszone owoce, zioła lub korzenie. /…/ Całość doprawiano przegotowanym chmielem i pozostawiano na dobę. Na koniec przelewano do szklanych gąsiorków i napój leżakował.

- A. Stopka, Świętowaliśmy Niepodległość

- L. Frey, Dumna i piękna
Symbolika jodły w kulturze i sztuce jest bogata. O drzewie tym znajdziemy liczne wzmianki w góralskich piosenkach i opowieściach. Tak więc, zbójnicy zakopywali zrabowane pieniądze „pod jedlicke”,a kandydat do bandy zbójnickiej powinien, a może nawet musiał udowodnić swą junacką sprawność, skacząc pod koronę „najhrubsej jedli”, zaś bacowie „licyli owiecki przy jedle”.

- Imprezy kulturalne, szkolne, bieżące wiadomości, Biuletyn Informacyjny UM


Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego nr 255 gazety „Z doliny Grajcarka”!