Przejdź do stopki

NR 256 Styczeń 2014

Treść

W nr 256:

- J. Jarocka Bieniek, Towarzystwo Tatrzańskie, Związek Górali, Związek Podhalan – garść informacji

4 marca 1904 roku grupa aktywnych zakopiańczyków, na wzór Towarzystwa Tatrzańskiego, utworzyła „Związek Górali pod opieką bł. Andrzeja Boboli”. Do Związku mogli należeć jedynie rdzenni mieszkańcy. Organizacja, podobnie jak TT zajmowała się kwestiami bytowymi, oświatą i kulturą ludności góralskiej, a także gromadzeniem materiałów dokumentacyjnych z Podhala /współpraca z Muzeum Tatrzańskim, powstałym w 1888r, najstarszym muzeum regionalnym w Kraju/. Związek Górali był inicjatorem Zjazdów Podhalan.

 

- A. Lelito, Młodzi inaczej? Zawsze młodzi!

Zadaniem projektu, który trwał ostatnich kilka miesięcy, była aktywizacja osób ze starszej generacji, integracja środowiska lokalnego i pokazanie potencjału pomysłowości i możliwości twórczych drzemiących w dojrzałych mieszkańcach naszego miasta.

 

- A. Stopka, Doroczne spotkanie opłatkowe w Jaworkach

Spotkanie to, organizowane od kilku lat, zawsze jest okazją do połamania się opłatkiem ze znajomymi, sąsiadami oraz do wspólnego kolędowania. Śpiewającym towarzyszyła kapela góralska pod kierownictwem Mariusza Tokarczyka. Kolejnym ważnym punktem wieczoru było rozstrzygnięcie plebiscytu „Zasłużony dla Jaworek”. Statuetki z tego tytułu otrzymały dwie byłe nauczycielki z Jaworek – Maria Gasińska i Elżbieta Rychtarczyk oraz sołtys wsi Mariusz Tokarczyk.

 

- A. Kondracka – Wiercioch, Najdłuższe lodowisko świata

Skateway ciągnie się 7.8 km i przebiega przez centrum Ottawy w pobliżu kanadyjskiego Parlamentu, do jeziora Dows. Wzdłuż kanału istnieje wiele przebieralni, miejsc do odpoczynku i ogrzania się, palą się gorące ogniska. Są tu też punkty gastronomiczne, gdzie można zjeść coś gorącego lub wypić gorące kakao. W licznych wypożyczalniach łyżew, można też pożyczyć sanki dla najmłodszych lub dla tych, którzy nie jeżdżą na łyżwach. Lodowisko na Kanale Rideau jest czynne w styczniu i lutym, jeśli pozwala na to pogoda, grubość tafli lodowej musi bowiem wynosić nie mniej niż 30 cm.

- Znani – nieznani, Jacek Żyłka Żebracki

 

- L. Frey, Tajemnicza żywica
 


W starożytności mirra niemal dorównywała ceną złotu i drogim kamieniom. Była lekiem, np. w chorobach przewodu pokarmowego, oddechowego, do pielęgnacji jamy ustnej, opatrywano nią rany, używano do balsamowania i namaszczania zwłok. Jako kadzidło stosowano ją w obrzędach religijnych, wchodziła w skład olejów świętych, a także służyła jako pachnidło i afrodyzjak.

- S. Zachwieja, Pałac i park w Nawojowej zwrócony został potomkom Adama hr. Stadnickiego

Andrzej Mańkowski nie krył zadowolenia z faktu powrotu dóbr do rodziny. - Nie robimy tego tylko dla siebie, ale również dla regionu, dla mieszkańców Nawojowej, Sądecczyzny i Polski. Czeka nas dużo pracy. Mamy sporo pomysłów na zagospodarowanie tych obiektów. Dla nas Nawojowa to powrót do źródeł.

 

- Imprezy kulturalne, szkolne, bieżące wiadomości, Biuletyn Informacyjny UM

 

Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego nr 256 gazety „Z doliny Grajcarka”!