Przejdź do stopki

NR 257 Luty 2014

Treść

W nr 257:

- J. Jarocka – Bieniek, Rok Oskara Kolberga
Oskar Kolberg. Pozostawił po sobie 33 tomy największego dzieła „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”, nie licząc artykułów, rozpraw naukowych, publicystycznych, krytycznych i drobnych materiałów rękopiśmiennych. To ogromne przedsięwzięcie – kompleksowy obraz ludowej kultury zarejestrowanej w XIX wieku na obszarze Polski przedrozbiorowej – nie jest porównywalne do żadnego innego w ówczesnej Europie.

- A. Stopka, GOPR i jego mercedesy
Zaprezentowane na placu pod Palenicą samochody - modele GLK 220 4Matic to nowoczesne, sprawne jednostki, które posłużą jako pomocnicze przy akcjach podejmowanych przez GOPR. Za ich pomocą nie transportuje się poszkodowanych, ale dodatkowa ekipa ratunkowa może dzięki nim łatwo i szybko dotrzeć na miejsce zdarzenia.

- A. Kondracka – Wiercioch, Inuit – ludzie Bieguna Północnego
Znani są oni nam wszystkim jako Eskimosi. Eskimo to tradycyjna angielska nazwa określająca ludność zamieszkującą tereny podbiegunowe, ciągnące się od wschodniej Syberii przez Alaskę, Kanadę aż do Grenlandii. W Kanadzie rdzenną ludność podbiegunową określa się mianem Inuit, co w ich języku oznacza ludzie.

- D. Mastalska, Czym jest gender?
Co twierdzi ta ideologia? Utrzymuje ona, że płeć biologiczna nie ma żadnego znaczenia, natomiast zasadnicze znaczenie ma gender, czyli „tożsamość płciowa”. Oznajmia, że płeć nie jest wrodzona, ale można ją sobie wybrać i zmieniać w ciągu życia nawet wielokrotnie. Zatem ideologia ta unika słowa „płeć”, zastępując je określeniem gender. W tym ujęciu płeć nie jest kształtowana przez biologię, lecz przez kulturę i stosunki społeczne danego czasu.

- A. Lelito, Jak chorować i nie zwariować
Rozmowa z kierownik Delegatury w Nowym Targu Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, p. Krystyną Pysz – Węglarz


- L. Frey, Olbrzymy i maleństwa
Tak więc niektóre trawy osiągają ogromne rozmiary na długość. Do takich olbrzymów należą zwłaszcza bambusy, które – choć ktoś może w to wątpić – są trawami. Niektóre osiągają nawet 30 metrów wysokości.

- S. Zachwieja, O niepełnosprawnych z PSOUU pamiętają w USA

 

Imprezy kulturalne, szkolne, bieżące wiadomości, Biuletyn Informacyjny UM

 

Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego nr 257 gazety „Z doliny Grajcarka”!