Przejdź do stopki

NR 258 Marzec 2014

Treść

W nr 258:

- J. Jarocka – Bieniek, Kozi temat
Tak to zwykła koza od tysiącleci towarzyszy nam w codziennym życiu, wierzeniach i zwyczajach – żywiąc nas, ubierając, lecząc /jeszcze w okresie międzywojennym do szczawnickich wód mineralnych dodawano koziego mleka, co cieszyło się uznaniem zarówno lekarzy, jak i pacjentów/, a nawet zbierając na swój grzbiet nasze grzechy i przewinienia. Winni jesteśmy jej chociażby zainteresowanie.

- A. Stopka, Turystyczny zlot czyli IX Zimowy Zjazd Górski w Pieninach
Tegoroczny Zjazd zorganizowano w remizie OSP w Jaworkach. Rozpoczął się w piątek wieczorem. Inauguracją imprezy było uroczyste przecięcie wstęgi, którego dokonały wspólnie Anna Mikołajczyk Szarek i Zofia Hyrczyk. Następnie Przemysław Zachura - Asystent Rektora PPWSZ przekazał okolicznościowy adres wystosowany przez prof. dr hab. Iwona Grysa Rektora Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu do organizatorów IX Zimowego Zjazdu Górskiego, w którym Jego Magnificencja pogratulował zjazdowiczom pięknej inicjatywy, jaką jest promocja regionu i turystyki pienińskiej.

- A. Kondracka – Wiercioch, Inuit – ludzie Bieguna Północnego cz.II
Dzisiaj Inuici mieszkają w osiedlach, głównie w pobliżu rzek lub blisko wybrzeża, w miejscach należących dawniej do Kampanii Zatoki Hudsona. Posiadają drewniane domy lub domy złożone z gotowych elementów produkowanych na kontynencie /…/korzystają też okazyjnie z igloo, głownie w okresie łowieckim.

- D. Mastalska, Czym jest gender? Cz.II
Zasadniczym obszarem, do którego skierowana jest ideologia gender, jest edukacja. Istnieją zatem studia genderowe, które są zwykłą ideologizacją studentów (podobną rolę pełnił w czasach PRL-u WUML), a prowadzi się je już na wielu uczelniach w Polsce. Można się spodziewać, że dopuszczające te zajęcia władze uczelni nie mają pojęcia o ideologizacji prowadzonej w tym nauczaniu – z pozoru może się wydawać, że chodzi wyłącznie o poznawanie różnych kulturowych zjawisk, ogólnie biorąc - do sposobów działania genderyzmu należy posługiwanie się częścią jakiejś prawdy, do której dołącza się jej ideologiczne wypaczenia).

- A. Lelito, Nowa era kinoteatru „Pieniny”
Pokazem filmu „Grawitacja” w reż. Alfonso Cuarona, wyświetlonego w technologii 3D, 15 lutego br. zainaugurowało kino „Pieniny” erę kina cyfrowego w Szczawnicy. Zmiana mogła nastąpić dzięki zakupieniu projektora cyfrowego, który został nabyty za kwotę ponad 80 tys. zł ze środków wygospodarowanych z budżetu miejskiego na rok 2014.

- L. Frey, Miłująca życie
Dlaczego wierzba jest uważana za roślinę „miłującą życie”? Ponieważ jest niezwykle żywotna i może rosnąć niemal wszędzie, rozwijać się nawet z gałązek wsadzonych wprost w ziemię (taki nasz „polski bambus”), szybko rośnie i jako jedna z pierwszych roślin zwiastuje nadejście wiosny.

- H. Mastalska, O wojnie i kobietach
Mówi się, że wojna to męska rzecz. Nie tylko. Jej tragizmu doświadczają również kobiety. Ponieważ nadal trwa okres 150. rocznicy Powstania Styczniowego (upadło w r. 1864), warto przywołać pamięć o nim, a w atmosferze świętowania Dnia Kobiet przyjrzeć się losom żon, córek i matek powstańców.

Imprezy kulturalne, szkolne, bieżące wiadomości, Biuletyn Informacyjny UM

 

Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego nr 258 gazety „Z doliny Grajcarka”!